Wiele osób kręci głową z niedowierzaniem patrząc na elewacje barokowych kościołów po kolejnych remontach konserwatorskich. Będąc przyzwyczajonym do odcieni bieli i szarości, czasami trudno sobie wyobrazić, że barokowa architektura sakralna doby kontrreformacji nieraz używała zdecydowanie szerszej palety barw.
Przy okazji warto również zwrócić uwagę na marmoryzację, wykonywaną przez konserwatorów na elewacjach niektórych kościołów. Była to używana kiedyś powszechnie technika dekoracyjna, której zadaniem było tworzenie imitacji trudno dostępnego i drogiego marmuru. Tzw. „szczerość materiału” i „prawda w architekturze” przyszły znacznie później. W baroku liczyło się piękno i efekt zachwytu.
W 1673 r. kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego Krzysztof Zygmunt Pac nadał włoskiemu architektowi i mnichowi z Wenecji Ludwikowi Fredowi tytuł szlachcica w nagrodę za pomoc przy budowie klasztoru w Pożajściu. Wraz z tytułem otrzymał on posiadłości ziemskie na lewym brzegu Niemna, które nazwano Fredą Górną. W 1795 r. majątek zakupił ziemianin Józef Godlewski, generał brygady,…
„Otyń (woj. lubuskie) marzy o uratowaniu tego, co pozostało po zamku i klasztorze, który mieścił się w nim w XVII wieku. W rewitalizacji ruin pomagają studenci architektury, którzy przygotowali swoje wizje wykorzystania historycznego obiektu. Zdaniem Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków: Nowoczesne rozwiązania mogłyby zostać wprowadzone, może na zasadzie kontrastu, a może harmonii pomiędzy starym i nowym.”…
Jeszcze jeden pięknie wyremontowany dworzec kolejowy – tym razem na stacji Motycz w miejscowości Kozubszczyzna w woj. lubelskim. Wzniesiony w 1890 r. niewielki dworzec od lat 90-tych popadał w ruinę. Od czerwca tego roku po trwających dwa lata pracach i dzięki determinacji władz gminy Konopnica znów jest otwarty dla podróżnych. Przy okazji remontu odtworzona została…
Autorem projektu jest konserwator zabytków, historyk sztuki i architekt Jacek Czeczot-Gawrak, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Courtauld Institute of Art University of London. Po roku 1975 Czeczot-Gawrak wraz z prowadzoną przez siebie pracownią The Studio, Conservation of Paintings wykonywał szereg prac konserwatorskich dla English Heritage (pałace w Hampton Court, Strawberry Hill, plafon Petera Paula Rubensa w…
Kłajpeda (hist. Memel) to litewskie miasto portowe nad Bałtykiem. W 1252 r. na ziemiach wydartych plemionom bałtyckim Krzyżacy wybudowali zamek. W latach 1466-1657 wraz z Prusami Książęcymi Kłajpeda wchodziła w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jako lenno Korony Polskiej. To właśnie tutaj w 1672 roku ścięty został przez Brandenburczyków pułkownik polskich wojsk koronnych, jeden z przywódców…
Historia pałacu sięga aż do 1801 roku, kiedy Stanisław Woyczyński zakupił pokaźny majątek z dworem, we wsi Wola Chojnata. Przez lata przechodził z rąk do rąk aż w końcu został zakupiony przez Józefa i Jadwigę Wierzbickich. Ostatecznie budowa zakończyła się w roku 1873. Na miejscu dawnego dworu stanął neorenesansowy pałac, pozostał on własnością rodziny Wierzbickich…