Litwa – dwór ppłk Jerzego Dąbrowskiego w Mazuryszkach wyremontowany w 2022 roku
W XVIII wieku Mazuryszki należały do Józefa Sulistrowskiego. W 1805 roku właścicielem dworu został wojewoda witebski Antoni Prozoras, a w połowie XIX wieku, z powodu długów, dwór przejął Teodor Ilakowicz. W 1920 r. dwór w ramach osadnictwa wojskowego kupił podpułkownik Jerzy Dąbrowski, który w trakcie wojny polsko-bolszewickiej na czele założonego przez siebie Pułku Ułanów Wileńskich walczył na Antokolu a następnie przeszedł do partyzantki, zdobywając m.in. Baranowicze (w oddziale tym rozpoczął służbę wojskową rotmistrz Witold Pilecki). „Mimo małych sił poruszał się swobodnie po terenie okupowanym przez wojska bolszewickie, budząc wśród nich postrach.” W 1920 r. walczył z Litwinami. Podczas kampanii wrześniowej na czele Brygady Rezerwowej Kawalerii „Wołkowysk” ponownie walczył z sowietami (jego zastępcą był mjr Henryk Dobrzański). Aresztowany przez NKWD został po torturach stracony.
Po II wojnie światowej budynek służył jako szkoła. Po opuszczeniu go został zdewastowany i popadł w ruinę. Remont rozpoczęto w 2022. Dwór z powodu fatalnego stanu został częściowo rozebrany a następnie zrekonstruowany przy użyciu uratowanych elementów. Zrekonstruowano także niezachowane balkon, portyk (od ogrodu) oraz werandę.
Po wykończeniu wnętrz w 2026 roku planuje się utworzenie w budynku Muzeum Wielkanocnych Palm:
„Pomysł na utworzenie Muzeum Palm w tym miejscu zrodził się nieprzypadkowo – tradycja wicia palm wywodzi się z okolic i jest tutaj wciąż żywa. Palmy podwileńskie są zjawiskiem wyjątkowym, a tradycja wicia palm została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Unikatowa palma znalazła się m.in. w logo Samorządu Rejonu Wileńskiego.”
Wartość projektu to ponad 1,7mln euro. Większość (1,3mln euro) została sfinansowana z budżetu samorządu rejonu wileńskiego, pozostała część – z budżetu państwa.







