Kłótnia o odbudowę zamku w Ełku
Prywatny inwestor odwołuje się do opinii publicznej po tym jak wojewódzki konserwator zabytków odrzucił na kolejnym już spotkaniu (1 luty) jego propozycję odbudowy zamku w Ełku: „Pan Piotr Basiewicz przedstawił projekt zagospodarowania wyspy zamkowej na Jeziorze Ełckim, na spotkaniu które odbyło się w ełckim ratuszu z Dariuszem Bartonem Warmińsko-Mazurskim Konserwatorem Zabytków. Koncepcja inwestora, którą przedstawił, iż chce na ruinach pokrzyżackiego zamku zbudować hotel w formie gotyckiej wraz z infrastrukturą turystyczną, nie zyskała aprobaty a nawet została skrytykowana jako próba sztucznej kreacji… Konserwatorzy, jak podkreślają, zaakceptowali urbanistykę, ale właściwie to niczego nie musieli akceptować, ponieważ przedstawiona w koncepcji urbanistyka, czyli 4 budynki przy ul. Zamkowej to jest stan aktualnie istniejący na wyspie. W takiej sytuacji uznałem za bezcelowe przedstawianie kolejnych koncepcji w formie zabudowy zamkowej, ponieważ nie wiemy jak wyglądał budynek zamku w poszczególnych okresach historycznych, jego wyglądu można jedynie się domyślać, więc każdy projekt będzie formą pewnej kreacji historycznej stworzonej przez architekta, a kreacja zabytku nigdy nie zostanie zaakceptowane przez konserwatorów. Jedyna możliwość rewitalizacji Wyspy Zamkowej w Ełku to jest po prostu remont budynków dawnego więzienia w Ełku. Na remont budynków w formie jaki istniał w okresie funkcjonowania aresztu karno-śledczego w Ełku uzyskamy pozwolenie konserwatorskie, co pozwoli na wykonanie prac projektowych i szybkie rozpoczęcie inwestycji. Nie jestem jednak przekonany czy chciałbym zrealizować taką inwestycję. Proszę opublikować wizualizacje zabudowy zamkowej w zestawieniu ze zdjęciem więzienia, niech opinia publiczna rozstrzygnie – zamek czy więzienie? – mówi Piotr Basiewicz.”
Inwestor kupił zamek w 2010 roku za kwotę 1,7m mln zł. Był jedynym chętnym. Wcześniej bezskutecznie próbowano sprzedać zamek aż 10 razy. Pierwotnie nabywca miał dwa lata na przystąpienie do prac przy modernizacji zamku i pięć na zakończenie inwestycji. Do tej pory jednak mimo wielu przeprowadzonych badań i przedstawionych propozycji nic w sprawie zamku nie ruszyło a główni zainteresowani, inwestor i konserwator, nie mogą dojść do porozumienia. Czas jednak nagli bo zgodnie z ostatnimi ustaleniami inwestor na ostateczny projekt zagospodarowania wyspy ma czas do końca tego roku.
Opinia publiczna stoi zdecydowanie po stronie inwestora. Z drugiej strony nie można odmówić też racji konserwatorowi, który wskazuje na słabe strony projektu. Na zestawieniu prezentujemy stan obecny zamku (GL), projekt pracowni Ideadom Arch-Tech z roku 2014 odwołujący się do czasów gdy zamek został przebudowany już na cele reprezentacyjne (GP) oraz najnowszą propozycję inwestora (D, lepsza rozdzielczość na razie niedostępna).
Jaka jest Państwa opinia?
Zamek powstał w XIV w. Zniszczony podczas wojny trzynastoletniej (1454-1466). Odbudowany i rozbudowany w XV i XVI w. Po utracie znaczenia militarnego w XVII w. przekształcany na cele reprezentacyjne. W XVII i XVIII w. siedziba władz adm. i sądowniczych. Od końca lat 70-tych XIX w. służył jako więzienie. Po jego likwidacji w latach 80-tych próbowano urządzić na zamku muzeum, ale rozpoczęty remont z powodu braku środków przerwano. Obiekt przez 20 lat stał od tej pory pusty i niszczał.
Artykuł prasowy: Historia zamku bez happy endu… – Ełk (gazetaolsztynska.pl)
Więcej na temat zamku na profilu FB: Zamek w Ełku | Facebook