Estonia – historia zniszczenia i odbudowy zamku Hermana w Narwie – z polityką propagandową w tle
Tuż przy granicy z Estonią Rosjanie ustawili nad rzeką dwa ekrany, które transmitowały paradę wojskową w Moskwie dla mieszkańców Estonii. Konstrukcje te stanęły bezpośrednio u stóp XV-wiecznej Twierdzy Iwangorodzkiej. Naprzeciwko, zaledwie sto metrów po drugiej stronie rzeki, wznosi się należący do Estonii zamek w Narwie. Obie te warowne budowle od ponad 500 lat wyznaczają granicę między dwiema odrębnymi kulturami i cywilizacjami, stanowiąc żywe świadectwo burzliwej historii regionu.
W połowie XIII wieku Duńczycy po zdobyciu północnej Estonii zbudowali pierwszy drewniany zamek. W jego sąsiedztwie rozwinęło się miasto Narwa. Po kilku zbrojnych konfliktach z wojskami ruskimi, Duńczycy na początku XIV wieku zadecydowali o budowie nowego kamiennego zamku. W 1347 Narwę kupił Zakon Kawalerów Mieczowych. W 1492 roku Wielkie Księstwo Moskiewskie wzniosło po drugiej stronie rzeki twierdzę w Iwangorodzie. Zakonnicy odpowiedzieli rozbudową zamku o 51-metrową Wieżę Hermana.
Zamek został poważnie uszkodzony w czasie walk o Narwę w trakcie II wojny światowej. Na odbudowę czekał do lat 80. XX w. W tym samym czasie odbudowano też rosyjską twierdzę w Iwangorodzie… W 1986 r. na zamku Hermana otwarto muzeum, gdzie przez krótki czas rezydował ostatni pomnik Lenina w Estonii.
Wracając zaś do współczesnych wydarzeń politycznych. To nie pierwszy raz gdy Rosjanie pokazują Estończykom paradę (robili to już w latach ubiegłych, choć za żadnym razem nie odnosząc spektakularnego sukcesu). Co więcej Estończycy w odpowiedzi na zamku Hermana umieścili plakat z hasłem i fotografią w niepochlebny sposób odnoszącymi się do obecnie rządzącego Rosją prezydenta: https://x.com/Bielsat_pl/status/1920761775105958177
Więcej informacji o zamku Hermana w Narwie: https://www.narvamuuseum.ee/eng/muuseum/projects/projektid/castle-development/ | https://medievalheritage.eu/en/main-page/heritage/estonia/narva-hermann-castle/
