|

Budapeszt vs. Katowice – dwie inwestycje i dwa różne podejścia…

Dzisiaj porównujemy ze sobą dwie różne inwestycje w ramach miejskiej przestrzeni historycznej. Czy da się je ze sobą porównać? Kto wypada lepiej? Węgrzy, czy my? Pomocne niech będą cytaty pracowni architektonicznych, tworzących wspomniane projekty.

Budapeszt – Hübner Courtyard

Rozbudowa poddasza i rekonstrukcja. KVARC Epitesz Studio.

„Gdzie zaczyna się ekskluzywność.”

„Wysoka jakość stylu życia w centrum miasta. Penthousy Hübner Udvar to nowoczesne luksusowe domy XXI wieku, które zachowują najwspanialsze historyczne, kulturalne i artystyczne tradycje Budapesztu.”

„Nowoczesny luksus. Żywa historia.”

„Apartamenty Hübner Udvar łączą mieszczańską elegancję przeszłości z dzisiejszymi potrzebami. Na wiele sposobów oddajemy hołd historycznym i kulturowym tradycjom. Projekt budynku poprzedziły długie prace badawcze, w których staraliśmy się zachować jak najwięcej elementów i przekazać je w ekskluzywny sposób. Stare belki, kratowe okna, mozaiki z przeszłości są strażnikami wspomnień, podczas gdy nowoczesny luksus zapewniają rozwiązania w zakresie aranżacji wnętrz, które wykorzystują cechy budynku.”

„Innowacyjna, tworząca wartość inwestycja.”

„Hübner Udvar tworzy nowe przestrzenie mieszkalne w swoim otoczeniu i wiernie odzwierciedla swoje dziedzictwo historyczne. To z pewnością wielka odpowiedzialność i od samego początku cały zespół projektantów i wykonawców miał najwyższy szacunek dla tego szlachetnego celu i misji. Budynek, ze względu na swoją historię i szczególne cechy, jest niepowtarzalny, a każdy aspekt służy większemu celowi, ważniejszemu niż jego indywidualny element: środowisku, w którym został zbudowany i osobie, która będzie w nim mieszkać. Oprócz estetyki i wyjątkowej jakości, funkcjonalność była w centrum uwagi projektu Hübner Udvar. Niezależnie od tego, czy patrzymy na apartamenty indywidualnie, czy na budynek jako całość, widzimy, że każdy szczegół służy godności codziennego życia i codziennemu komfortowi. Apartamenty Hübner Udvar są projektowane z myślą o kliencie, niezależnie od tego, czy jest to zakup domu, czy nieruchomość inwestycyjna. Oczywiście gwarantujemy wysoki poziom jakości, który znacznie wykracza poza obecne standardy na rynku nieruchomości.”

Zdjęcia oraz wizualizacje: Studio KVARC Kft. – Kodály körönd – Hübner court | WordPress Oldal

Budapeszt – Hübner Courtyard.
Rozbudowa poddasza i rekonstrukcja.
KVARC Epitesz Studio.

Katowice – Kwartał Dworcowa

Rewitalizacja historycznego układu urbanistycznego. Konior Studio.

„Zamiast wieżyczki z XIX wieku będzie dodatkowa kondygnacja. Myślę, że naturalnym zjawiskiem jest nawarstwianie się różnych epok i stylów, W tym przypadku zachowujemy to co cenne, uzupełniamy dawną tkankę nową architekturę w sposób szczery. Nie widzę powodu, dlaczego mielibyśmy zacierać tę różnicę.”

„Jesteśmy w pełni świadomi historycznego charakteru tych budynków i ich znaczenia dla dziejów miasta, dlatego kamienica, którą musimy rozebrać, by powstał przejazd na dziedziniec Kwartału Dworcowa, zostanie odbudowana zgodnie z ustaleniami poczynionymi z konserwatorem zabytków – podkreśla Tomasz Konior, właściciel i główny architekt Konior Studio, pracowni, która przygotowała projekt przebudowy Kwartału Dworcowa.”

„Inspiracją i wzorcem niezmiennie pozostaje klasyczna, miejska struktura kwartałów kamienic, kształtująca przylegające doń ulice. Tak formowane miasto o sprawdzonej skali, zapewnia oczekiwaną różnorodność, odpowiednią gęstość i ludzką skalę.”

„Następnie przedmiotem rozbiórki będą kolejne kamienice, zaczynając od strony ulicy Dyrekcyjnej. Początkowo zostaną one rozebrane do połowy, aby nie naruszyć objętych ochroną konserwatorską ścian zewnętrznych od strony ulicy i placu. Dopiero po ich zabezpieczeniu zostaną rozebrane kolejne fragmenty budynków. W efekcie pozostaną ściany zewnętrzne i prawie cała kamienica usytuowana na rogu Placu Dworcowego i ulicy Mielęckiego. Prace rozbiórkowe potrwają do listopada 2025 roku.”

Oczywiście będziemy uważnie pilnować, czy coś dodatkowego przy okazji się nie zawali, jeśli tak…: „Nie jest to przecież Wawel”.

„Odkrywanie na nowo dawnej architektury i wymyślanie nowej szansy martwej przestrzeni. Odczarowywanie dawnych zaklęć, zmienianie stereotypów, które lansowali moderniści, że ulica to przeżytek, że stare jest brzydkie. Kocham projektować miasto poprzez rozsądną, przemyślaną architekturę.”

Więcej wizualizacji, wywiady: » Kwartał Dworcowa, Katowice | Tomasz Konior o tym, co jest esencją miejskości i przebudowach starych kamienic – Architektura-Murator | Ruszyła przebudowa Kwartału Dworcowa. To najbardziej spektakularna inwestycja w stolicy Górnego Śląska! – Polska – NowaWarszawa.pl

Katowice – Kwartał Dworcowa.
Rewitalizacja historycznego układu urbanistycznego.
Konior Studio.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *