|

Nowy Sącz – krytyka nowoczesnej koncepcji odbudowy zamku

Po udostępnieniu przez nas nowej koncepcji odbudowy zamku w Nowym Sączu na jej temat zaczęli wypowiadać się również historycy sztuki oraz konserwatorzy zabytków. Na opiekującą się zamkiem Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. spadła zasłużona fala krytyki (m.in. Konserwator Zabytków – posty | Facebook).

W jej wyniku Agencja najpierw usunęła część wizualizacji a następnie cały wpis. Fakt ten nie oznacza jednak, że projekt został porzucony o czym świadczą artykuły prasowe, lektura profilu FB Agencji oraz poparcie prezydenta miasta Ludomira Handzla. Władze Nowego Sącza liczą, że wizja spotka się z akceptacją mieszkańców oraz konserwatora zabytków i zyska w przyszłości dofinansowanie z bliżej nieokreślonych „programów rządowych”!

Warto przypomnieć, że wcześniej opracowano projekt odbudowy zamku w formach historycznych. Był on jednak daleki od ideału i również spotkał się z krytyką (wizualizacja poniżej). Agencja zamiast jednak skorygować projekt według wskazówek historyków sztuki, architektów tradycyjnych i konserwatorów zabytków postanowiła pójść w zupełnie innym kierunku – „Aby przeciwdziałać zarzutowi braku wierności historycznej proponuje się zastąpienie części elementów szklanym budulcem. Będzie to wyraz współczesnego świadectwa pokoleniowego hołdu dla poprzedników”, twierdzi Jarosław Suwała prezes Agencji…

Jak można było przypuszczać próba zaprojektowania odbudowy zamku w formach nowoczesnych skończyła się niepowodzeniem. Dla osób, które krytycznie oceniają wizje szklanego zamku pocieszającym może być wszakże fakt, że cała inwestycja kosztowałaby parędziesiąt milionów złotych. Tych pieniędzy na chwilę obecną nie ma.

Więcej na profilu FB Agencji: ZamekSącz | Facebook oraz w artykule: Dom weselny „Zamek królewski” – Twój Sącz (twojsacz.pl)

Poniżej pierwsza nieudana koncepcja odbudowy zamku w formach historycznych oraz obecnie promowana koncepcja „nowoczesna”.

Podobne wpisy

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *