|

Sieraków (woj. wielkopolskie) – odbudowa kościoła ewangelickiego

Świątynia z 1785 r., która po wojnie została upaństwowiona a od lat 70-tych służyła jako magazyn spółdzielni rolniczej, znajdowała się w fatalnym stanie technicznym. W latach 90-tych przejęła go gmina Sieraków, która ubiegała się o środki na remont. Bezskutecznie. W październiku 2010 roku runęła południowa część z wieżą i wydawało się, że pozostałą część czeka podobny los.

Gmina jednak się nie poddała. Sieraków z własnych środków zabezpieczył pozostałości świątyni i kontynuował starania o finansowe wsparcie odbudowy. W roku 2019 po latach starań wysiłki te zostały nagrodzone. Z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego udało się zdobyć 9,6 mln zł (z czego unijna dotacja wyniosła 6,45 mln zł). Prace rozpoczęły się w kwietniu 2020 r.

„Każdy element możliwy do wykorzystania został zachowany i wykorzystany przy remoncie. Udało się ocalić większość słupów wewnętrznych podpierających konstrukcję, wykorzystano niewielką część elementów drewnianych ścian i więźby. Podczas rekonstrukcji zawalonej całkowicie wieży do pokrycia dachu wykorzystano starą dachówkę, a na dach powrócił dawny krzyż. We wnętrzu odtworzono posadzkę, którą wzorowano na pierwotnej. Zachowane oryginalne płytki wykorzystano do ułożenia posadzki w kruchcie, łącząc nowe ze starymi. Klatkę schodową odtworzono na podstawie zachowanych materiałów ikonograficznych oraz fragmentów tralek, które przetrwały. Podobnie postąpiono z emporami – wykonano je na wzór starych, z wykorzystaniem zachowanych oryginalnych fragmentów…”

Wczoraj Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o odebraniu robót budowlanych i prac konserwatorsko-restauratorskich! Zapraszamy do zapoznania się z wpisem oraz pozostałymi zdjęciami na profilu FB Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W dawnym kościele ma powstać Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód.

Kościół ewangelicki w Sierakowie PRZED i PO.
Foto: Jorg.bikestats (G), FB Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Kinga Folta-Bączkowska (D).
Kościół ewangelicki w Sierakowie PRZED i PO.
Foto: naszemiasto.pl (L), FB Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Kinga Folta-Bączkowska (P).
Kościół ewangelicki w Sierakowie PRZED i PO.
Foto: architekturadrewniana.blogspot/Marek Przybylski (L), FB Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Kinga Folta-Bączkowska (P).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *