Sieraków (woj. wielkopolskie) – odbudowa kościoła ewangelickiego
Świątynia z 1785 r., która po wojnie została upaństwowiona a od lat 70-tych służyła jako magazyn spółdzielni rolniczej, znajdowała się w fatalnym stanie technicznym. W latach 90-tych przejęła go gmina Sieraków, która ubiegała się o środki na remont. Bezskutecznie. W październiku 2010 roku runęła południowa część z wieżą i wydawało się, że pozostałą część czeka podobny los.
Gmina jednak się nie poddała. Sieraków z własnych środków zabezpieczył pozostałości świątyni i kontynuował starania o finansowe wsparcie odbudowy. W roku 2019 po latach starań wysiłki te zostały nagrodzone. Z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego udało się zdobyć 9,6 mln zł (z czego unijna dotacja wyniosła 6,45 mln zł). Prace rozpoczęły się w kwietniu 2020 r.
„Każdy element możliwy do wykorzystania został zachowany i wykorzystany przy remoncie. Udało się ocalić większość słupów wewnętrznych podpierających konstrukcję, wykorzystano niewielką część elementów drewnianych ścian i więźby. Podczas rekonstrukcji zawalonej całkowicie wieży do pokrycia dachu wykorzystano starą dachówkę, a na dach powrócił dawny krzyż. We wnętrzu odtworzono posadzkę, którą wzorowano na pierwotnej. Zachowane oryginalne płytki wykorzystano do ułożenia posadzki w kruchcie, łącząc nowe ze starymi. Klatkę schodową odtworzono na podstawie zachowanych materiałów ikonograficznych oraz fragmentów tralek, które przetrwały. Podobnie postąpiono z emporami – wykonano je na wzór starych, z wykorzystaniem zachowanych oryginalnych fragmentów…”
Wczoraj Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o odebraniu robót budowlanych i prac konserwatorsko-restauratorskich! Zapraszamy do zapoznania się z wpisem oraz pozostałymi zdjęciami na profilu FB Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
W dawnym kościele ma powstać Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód.