Szczebrzeszyn – projekt odbudowy wieży zamkowej i zagospodarowania wzgórza

Znany jest już projekt zagospodarowania wzgórza zamkowego i odbudowy zrujnowanej wieży zamkowej w Szczebrzeszynie. Jej pozostałości zostaną wyremontowane i nadbudowane. W wieży miejsce znajdą sala ekspozycyjna (lapidarium), sala wystawowa poświęcona historii miasta oraz kawiarenka. Z najwyższej kondygnacji podziwiać będzie można panoramę miasta i Roztocza. Wokół powstanie ścieżka turystyczno-poznawcza z ławkami i tablicami informacyjnymi, drewniane ogrodzenie oraz kamienna brama. Projekt autorstwa mgr inż. arch. Konstantego Radzika został zaakceptowany przez służby konserwatorskie a wszystkie prace mają być prowadzone pod nadzorem archeologa.

Inwestycja warta jest 3,8 mln zł. Jej realizacja zależy jednak od tego czy miastu uda się pozyskać 2,9 mln zł dofinansowania z RPO.

Artykuły prasowe oraz więcej wizualizacji: Wieża zamkowa na szczebrzeskim zamczysku zostanie odbudowana. Jest już projekt – Szczebrzeszyn.info | Władze Szczebrzeszyna chcą odbudować wieżę na wzgórzu zamkowym. Tak ma wyglądać | Kurier Lubelski | Szczebrzeszyn: są plany modernizacji wzgórza zamkowego – Polskie Radio Lublin | Szczebrzeszyn: Miliony potrzebne na inwestycję w wieżę – Kronika Tygodnia – wiadomości (Zamość, Biłgoraj, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski)

Zamek wzniesiono w II poł. XIV wieku dla Dymitra z Goraja. Na początku XVI wieku zamek spłonął, lecz wkrótce został odbudowany. W 1583 r. w wyniku podpalenia spłonął ponownie. W XVIII wieku wieża służyła za więzienie. Budowla stała jeszcze jakiś czas. Niestety późniejsze czasy a szczególnie XX wiek przyniosły jej upadek. Bezpański obiekt został z czasem zdewastowany i doprowadzony do stanu głębokiej ruiny.

Archiwalne zdjęcia wieży na profilu FB WUOZ w Lublinie: Facebook

Na ilustracji wieża zamkowa na litografii Adama Lerue ok. 1858 r. i jej ruiny obecnie.
Poniżej projekt odbudowy i wizualizacja.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *