|

Szczebrzeszyn – remont, częściowa rekonstrukcja i nadbudowa XIV-wiecznej baszty zamkowej dobiegły końca

Pozostałości dawnego zamku w Szczebrzeszynie dzika zieleń pochłonęła wiele lat temu. Dokoła walały się cegły i śmieci. Teraz wzgórze zamkowe zostało uporządkowane, mury wieży odbudowano i nadbudowano o taras widokowy. W środku znajdzie się sala wystawowa, lapidarium oraz kawiarenka. Prace kosztowały 3mln zł. 2,5mln zł pozyskano z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Resztę dołożyła gmina. – Wszystkie prace budowlane są prowadzone pod nadzorem konserwatorskim i archeologicznym – zapewniał w rozmowie z lokalną prasą Henryk Matej, burmistrz Szczebrzeszyna. – Elementy zabytkowe zostały odpowiednio zabezpieczone, podparte. Zostaną zachowane. W przyszłości będą one stanowić ważną część nowej budowli. Chodzi o charakterystyczne sklepienie kolebkowe najniższej kondygnacji i część zachowanych murów.

Wieża zostanie otwarta w sobotę, 25 listopada. O godz. 13 zaplanowano uroczyste przecięcie wstęgi, przemówienia, pokazy walk i uzbrojenia średniowiecznego w wykonaniu Drużyny Grodów Czerwieńskich oraz koncert zespołu Capella all’Antico z Zamościa.

Info za: Wieża widokowa w Szczebrzeszynie zostanie otwarta. W programie pokazy, koncert i biesiada | Chełm Nasze Miasto

Za co można pochwalić a co powinno być zrobione lepiej? Czy nie dało się uratować więcej zabytkowych murów? Wieża pnie się w górę – Szczebrzeszyn.info

Zamek w Szczebrzeszynie wzniósł w II poł. XIV w. prawdopodobnie Dymitr z Goraja. Na początku XVI w. zamek spłonął, lecz wkrótce został odbudowany. W 1583 w wyniku podpalenia spłonął ponownie. W XVIII w. ocalała wieża mieściła przejściowo więzienie. Później parter i piętro wieży służyły jako dom mieszkalny. Wraz z początkiem lat 70. ubiegłego wieku i wyprowadzeniem się ostatnich mieszkańców, pozostałości zamku zostały zdewastowane i popadły w zupełną ruinę. „W 2019 roku, zapadła decyzja o kupnie terenu Wzgórza Zamkowego, który był wówczas w prywatnych rękach. Jeszcze tego samego roku, wykonany został projekt wieży. W 2021 roku Gmina Szczebrzeszyn otrzymała z rządowego programu “Polski Ład” ponad 2,5 mln zł na budowę punktu widokowego na Wzgórzu Zamkowym w Szczebrzeszynie. Pierwsze prace budowlane ruszyły w sierpniu 2022 roku, a ponad rok później, wieża była gotowa.” „Według ekspertów, stan ruin był w tak złym stanie, że nie kwalifikował się do prac na nich. Dlatego resztki ścian zostały rozebrane. Wieża powstaje więc na nowych fundamentach i z współczesnych materiałów budowlanych, ale zachowane zostały fragmenty XIV-wiecznych murów, które przetrwały do naszych czasów i będą widoczne wewnątrz nowej wieży. Dotyczy to m.in. sklepienia kolebkowego w najniższej kondygnacji.”

Inwestycja pn.: “Remont wraz z częściową rekonstrukcja oraz nadbudową XIV – wiecznej baszty zamkowej” według projektu mgr inż. arch. Konstantego Radzika, składała się: z piwnicy, w której powstanie sala ekspozycyjna (lapidarium), na parterze projekt przewiduje powstanie mini kawiarenki z zapleczem, piętro wieży ma być przeznaczone na salę wystawową poświęconą wielokulturowej historii Szczebrzeszyna (lub inną funkcję), na poddaszu jest taras widokowy na Stare Miasto oraz Dolinę Wieprza. Od strony południowej powstał taras kawiarni, a pod nim sanitariaty. Na terenie Wzgórza Zamkowego, obok wieży, powstały alejki edukacyjne z tablicami informacyjnymi, ławki oraz bezpieczne miejsce na ognisko, a cały teren został ogrodzony. We wrześniu, wewnątrz wieży zamurowana została tzw. kapsuła czasu, w której zamknięto (na co najmniej sto lat) pamiątki z obecnych czasów. Ponieważ w budynku będzie funkcjonować muzeum, obiekt będzie miał alarm i monitoring.”

Cytat za: Budowa wieży zakończona. Wkrótce otwarcie – Szczebrzeszyn.info

O inwestycji pisaliśmy również na naszej stronie w 2020 i w 2022 roku: Szczebrzeszyn – projekt odbudowy wieży zamkowej i zagospodarowania wzgórza – Rekonstrukcje i Odbudowy | Szczebrzeszyn – budowa wieży widokowej na Wzgórzu Zamkowym – Rekonstrukcje i Odbudowy

Baszta zamkowa w Szczebrzeszynie po „remoncie, częściowej rekonstrukcji i nadbudowie”.
Foto: Barbara Pochopień.
Pozostałości baszty zamkowej w Szczebrzeszynie przed podjęciem prac.
Foto: kronikatygodnia.pl
Baszta zamkowa w Szczebrzeszynie w trakcie prac, przed otynkowaniem II kondygnacji.
Foto: Tomasz Gaudnik/szczebrzeszyn.info
Baszta zamkowa w Szczebrzeszynie obecnie.
Foto: Tomasz Gaudnik/szczebrzeszyn.info
Drewniana klatka schodowa wiodąca na taras widokowy.
Foto: Tomasz Gaudnik/szczebrzeszyn.info
Nowy portal w wieży zamku w Szczebrzeszynie.
Foto: Tomasz Gaudnik/szczebrzeszyn.info
Taras widokowy na baszcie zamku w Szczebrzeszynie.
Foto: Tomasz Gaudnik/szczebrzeszyn.info
Widok z tarasu na baszcie zamku w Szczebrzeszynie.
Foto: Tomasz Gaudnik/szczebrzeszyn.info
Teren wzgórza zamkowego widziany z baszty.
Foto: Tomasz Gaudnik/szczebrzeszyn.info
Nowa brama wiodąca na teren wzgórza zamkowego w Szczebrzeszynie.
Foto: Tomasz Gaudnik/szczebrzeszyn.info
Wieża zamkowa na litografii Adama Lerue ok. 1858, ruiny po wycięciu dzikiej zieleni.
Poniżej projekt odbudowy i wstępna wizualizacja.
Zachowana do wysokości I piętra baszta zamku w Szczebrzeszynie przebudowana na dom mieszkalny.
Foto: J. Maż
Zachowana do wysokości I piętra baszta zamku w Szczebrzeszynie przebudowana na dom mieszkalny.
Lata 20. XX w.
„Według ekspertów, stan ruin był w tak złym stanie, że nie kwalifikował się do prac na nich. Dlatego resztki ścian zostały rozebrane. Wieża powstaje więc na nowych fundamentach i z współczesnych materiałów budowlanych, ale zachowane zostały fragmenty XIV – wiecznych murów, które przetrwały do naszych czasów i będą widoczne wewnątrz nowej wieży. Dotyczy to m.in. sklepienia kolebkowego w najniższej kondygnacji.”
Foto: szczebrzeszyn.info

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *