Niemcy – zrekonstruowano pochodzące z 1551 roku freski na Wielkim Dziedzińcu Pałacowym Zamku w Dreźnie

„Nowe freski o tematyce biblijnej na Wielkim Dziedzińcu Drezdeńskiego Zamku to kolejny przykład niesamowitego kunsztu, który przez dziesięciolecia charakteryzował rekonstrukcję pałacu. Elektor Saksonii Moritz I zlecił wykonanie malowideł włoskim malarzom w trzypiętrowej loggii na Hausmannsturm. Freski o wysokości do 5,70 m i długości do 16 m uważano za arcydzieło. Niestety uległy zniszczeniu w wyniku pożaru jeszcze przed II wojną światową a pozostałości ostatecznie zamalowano w 1945 r. W 2015 r. zadanie rekonstrukcji fresków powierzono zespołowi pod kierownictwem konserwatora Matthiasa Zahna. Zadanie to okazało się wyjątkowo trudne ze względu na luki w ikonografii i brak innych zachowanych dzieł włoskich malarzy. Ostatecznie do rekonstrukcji wykorzystano wszystkie dostępne źródła ikonograficzne a brakujące fragmenty wykonując na podstawie analogicznych malowideł z epoki. Do wykonania fresków zastosowano farby i techniki takie same jak w XVI wieku.

I jak to często bywa, drezdeńscy konserwatorzy po raz kolejny przeszli samych siebie. To co udało się tutaj osiągnąć we współpracy z Urzędem Ochrony Zabytków i różnymi ekspertami, jest po raz kolejny arcydziełem konserwacji zabytków, sztuki i prac restauratorskich. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy i z niecierpliwością oczekujemy na oficjalne otwarcie dziedzińca zamkowego.”

Stadtbild Deutschland e. V. Die neuen biblischen Fresken im… – Stadtbild Deutschland e. V. | Facebook

Więcej: Wirklich riesig! Im Dresdner Schlosshof entsteht ein gigantisches Bibel-Bild (tag24.de) | Das Dresdner Schloss – Page 179 – Dresden – Altstadt – Architekturforum Architectura Pro Homine (stadtbild-deutschland.org)

Zrekonstruowany Wielki Dziedziniec zamku w Dreźnie. W centrum loggia arkadowa ze zrekonstruowanymi freskami.
Foto: Stadtbild Deutschland e. V.
Loggia zamku w Dreźnie ze zrekonstruowanymi freskami.
Foto: Stadtbild Deutschland e. V.
Zrekonstruowane freski loggii arkadowej zamku w Dreźnie.
Foto: Stadtbild Deutschland e. V.
Dziedziniec zamkowy przed II wojną światową.
Dziedziniec zamku w Dreźnie po wojnie.
Dziedziniec zamku w Dreźnie w 1984.
Projekty rekonstrukcji fresków w skali 1:1.
Pracownia w kaplicy zamkowej.
Foto: Eric Münch.
Kierownik prac konserwator Matthias Zahn.
W tle makieta loggii.
Foto: Eric Münch.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *