|

Węgry – przywrócenie dawnej elewacji domu handlowego Corvin w Budapeszcie

Dom towarowy Corvin jest najstarszym i jednym najpopularniejszych tego typu obiektów w Budapeszcie. Ten nowoczesny neoklasycystyczny budynek powstał w 1926 r. według projektu architekta Reissa Zoltána. Z pozoru parterowa fasada skrywała wewnątrz cztery piętra a hol wejściowy nakrywał szklany dach. W 1931 r. w Corvinie zamontowano pierwsze na Węgrzech ruchome schody. Mimo pożaru i zniszczeń z czasów II wojny światowej budynek przetrwał w stosunkowo niezłym stanie. Po remoncie otwarto go ponownie w 1948 r.

W 1967 r. podjęto decyzję o zmodernizowaniu obiektu i nadaniu mu nowoczesnego wyglądu w duchu popularnej wtedy stylistyki modernistycznej. W tym celu klasycyzującą fasadę obiektu pokryto… aluminiową blachą.

Po zmianach ustrojowych wielokrotnie mówiło się o potrzebie odsłonięcia oryginalnej fasady budynku. Po wielu perturbacjach ostateczna decyzja zapadła w 2017 r. Demontaż aluminiowej okładziny wykonano rok później a następnie przystąpiono do renowacji ukrytej przez 51 lat oryginalnej fasady.

Podczas niedawnej uroczystości uświetniającej demontaż rusztowań i zakończenie prac konserwatorskich burmistrz miasta Gergely Karácsony powiedział, że umieszczenie blachy na ścianach budynku było jednym z „historycznych grzechów popełnionych na placu Blaha Lujza”. Pikó András, przewodniczący dzielnicy, powiedział natomiast, że dbając o wygląd miasta pomagamy „w lepszym i szczęśliwszym życiu jego mieszkańców”.

Zakończenie prac wewnątrz domu handlowego oraz otwarcie go dla mieszkańców i turystów planowane jest na sierpień tego roku. Koszt prac: 21.6 mln euro. Inwestor: Corvin Áruház. Strona internetowa: Corvin Palace

Info przesłał Pan Sebastian Roman

Dom handlowy Corvin w Budapeszcie – przed i po odtworzeniu dawnej elewacji.
Dom handlowy Corvin w 2017 tuż po zdemontowaniu aluminiowej okładziny.
Detal fasady po konserwacji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *