|

Niemcy – odbudowa starego miasta w Poczdamie

Na zdjęciu jeden z kilku odbudowywanych obecnie kwartałów starego miasta w Poczdamie mieszczący się pomiędzy Zamkiem Miejskim a kościołem św. Mikołaja.

Widoczny tutaj narożny budynek to rekonstrukcja wybudowanego w 1754 roku zajazdu Plögerscher. Obiekt wzorowany był na Palazzo Valmarana w Vicenzy. Zajazd został uszkodzony w kwietniu 1945 r., ale wciąż nadawał się do odbudowy (patrz: zdjęcie w komentarzu). Mimo tego po latach sporów z konserwatorem zabytków Rada Miasta postanowiła o jego wyburzeniu tłumacząc to ”stałym zagrożeniem dla ludności pracującej” oraz ruchu drogowego. Decyzja została podjęta pod wpływem Socjalistycznej Partii Jedności, której prasa przez wiele tygodni celebrowała ”wyburzenie byłego faszystowskiego biura dowódcy Wehrmachtu”.

W miejscu po zajeździe w latach 1971-1978 stanął modernistyczny pawilon Poczdamskiego Instytutu Kształcenia Nauczycieli. Pawilon wyburzono w 2018 r. mimo protestów obrońców powojennej architektury. Odbudowany budynek ma pełnić funkcje kulturalne i gastronomiczne. Rekonstruowany jest jedynie zewnętrzny detal zaś konstrukcja nośna wykonana jest w całości z betonu.

W podobny sposób rekonstruowane są wszystkie narożne budynki kwartału. Pozostałe obiekty wypełniające pierzeje mają być nowoczesnymi kamienicami nawiązującymi w uproszczony sposób do dawnej zabudowy miasta. Kwartał został przesunięty o kilka metrów ze względu na zmianę szerokości ulicy po wojnie.

Odbudowa starego miasta w Poczdamie oraz wizualizacja zrekonstruowanego budynku zajazdu Plögerscher.
Źródło: Architektura Klasyczna | Facebook

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *