Francja – średniowieczny projekt wieży katedry w Strasburgu

W Musée de l’Oeuvre Notre-Dame de Strasbourg od 21 stycznia można oglądać wykonany w 1419 r. dokładny rysunek przedstawiający wieżę katedry w Strasburgu wraz z pierwszym projektem iglicy. Autorstwo mierzącego aż 205 cm wysokości i 54 cm szerokości planu przypisuje się architektowi i mistrzowi budowlanemu Johannesowi Hültzowi z Kolonii.

”To, że rysunek z tego wieku dociera do nas w tak niezwykle dobrym stanie zachowania, jest niesamowite”, mówi Anne Mistler, urzędniczka do spraw sztuki przy urzędzie miasta. Zabytek, który ma status skarbu narodowego kosztował 1,75 mln euro. Tranzakcję poprzedziły cztery lata negocjacji. Koszty zakupu pokrył bank Crédit Mutuel, Ministerstwo Kultury, Miasto oraz darczyńcy. Konserwację sfinansowała Fondation de l’Œuvre Notre-Dame Strasbourg.

Plan będzie można oglądać do 23 kwietnia. Źródło: „Une œuvre inestimable”, Strasbourg vient d’acquérir le premier dessin connu de la flèche de sa cathédrale (francebleu.fr)

Krótka refleksja

Wraz ze zbliżającym się terminem zakończenia budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie kontrowersji wokół budynku przybywa a krytyka staje się coraz głośniejsza. W mediach oraz w sieci nowoczesny budynek porównuje się do kontenerów na zapleczu budowy bądź paczkomatu a głosy krytyczne pojawiają się już nawet ze strony obcokrajowców mieszkających w Warszawie…

W średniowieczu architekci nie dysponowali komputerami jak dzisiejsi architekci. Nie było tak zaawansowanej techniki ani maszyn a mimo to powstawały obiekty, które do dziś wzbudzają zachwyt na całym świecie bez względu na pochodzenie czy wykształcenie oglądających. Kto będzie kiedyś zachwycał się nowym budynkiem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie?

Rysunek wieży eksponowany w Musée de l’Oeuvre Notre-Dame w Strasburgu.
Porównanie planu oraz wyglądu wieży.
Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *