Szklarska Poręba – remont bocznego skrzydła Młyna św. Łukasza

Na skrzynkę kontaktową przesyłają Państwo propozycje postów oraz przykłady remontów. Tym razem otrzymaliśmy zdjęcia wyremontowanego niedawno budynku Młyna św. Łukasza w Szklarskiej Porębie (a dokładniej rzecz biorąc jego bocznego skrzydła).

”Młyn Świętego Łukasza to jeden z najstarszych obiektów zabytkowych w Szklarskiej Porębie. Budowla z 1870 roku była początkowo młynem, karczmą i tartakiem. Na początku zeszłego wieku budynek strawił pożar i w latach 1920-1922 przystąpiono do odbudowy pod kierownictwem radcy budowlanego Franza E. Schumana. Z dawnej budowli pozostały jedynie kamienne mury piwnic, parteru i piętra.

Właścicielem obiektu był wówczas Ewaryst Töpfer. Dla realizacji remontu, a właściwie budowy nowego obiektu, zawiązane zostało towarzystwo „Kunst und Gewerbehaus G.m.b.H.”, którego celem była również opieka nad rodzimą śląską sztuką. Architektonicznie odremontowany obiekt nawiązywał do chat wiejskich o konstrukcji przysłupowo-zrębowej, krytych gontem bądź łupkiem.

Po odbudowie właściciel obiektu udostępnił kilka sal grupie artystów osiadłych w Szklarskiej Porębie, zwanej jako Bractwo św. Łukasza założone przez Hermana Hendricha. Pierwszą wystawę otwarto 09.09.1922 roku. Wzięli w niej udział m.in. prof. Hanns Fechner, prof. Arnold Busch, Geogr i Joachim Wichmann i Cirillo dell’ Antonio – rzeźbiarz ze Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach. Stowarzyszenie liczyło jedenastu członków. W młynie wystawione były ich prace. Szklarska Poręba zawsze przyciągała ludzi twórczych szukających pod Szrenicą natchnienia do swoich prac. Tak było 100 lat temu, tak też jest i dzisiaj. Kilka lat temu powstało Stowarzyszenie Nowy Młyn – nawiązujące do kolonii artystów działających tu w latach 20. i 30. ubiegłego wieku.

Obecnie Młyn Świętego Łukasza to starannie odrestaurowany budynek, który w swoim wnętrzu kryje przytulną restaurację, dyskotekę a także pokoje gościnne. Na parterze restauracja urządzona jest w stylu nawiązującym do historii tego miejsca. Drewniane stoły, kominek, pięknie odrestaurowany sufit ukazuje szlachetne drewno.”

Opis za portalem: Młyn Świętego Łukasza – Szklarska Poręba (szklarskaporeba.pl) | Więcej zdjęć: Gościniec PTTK Złota Jama Młyn św. Łukasza, ul. 1 Maja, Szklarska Poręba – polska-org.pl

Foto: młyn przed 2020 r. (za: Bart Bi/Domy przysłupowe) i w 2022 r. (foto: Zed/polska-org.pl).

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *