Kamieniec Ząbkowicki – Nike z Kolumny Zwycięstwa i kartusz herbowy wracają na swoje miejsca

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim powoli wraca do dawnego blasku. Nike z Kolumny Zwycięstwa znów spogląda na Pałac i miasto a na elewację powrócił zniszczony po wojnie monumentalny kartusz herbowy.

”Na naszych oczach dzieją się ważne momenty w historii Kamieńca Ząbkowickiego – naszego miasta i naszej gminy. Obecnie Kolumna Zwycięstwa stanie się symbolem olbrzymiego wysiłku odbudowy. Sens i możliwość spełnienia tak ambitnego planu nie tak dawno wielu osobom był czymś niemożliwym do osiągnięcia, a sam kompleks pałacowo-parkowy wydawał się być skazanym na zapomnienie. Na szczycie Kolumny Zwycięstwa umieszczona zostanie, odlana z brązu, figura bogini zwycięstwa Nike trzymającej w ręku wieniec laurowy. Pierwotną wersję rzeźby wykonał Christian Daniel Rauch i była to kopia posągu, który znajdował się w Babelsbergu. Współczesną replikę przez prawie rok odtwarzał artysta, rzeźbiarz Piotr Bujak – podkreślił Marcin Czerniec, burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego.”

Kolumna została wzniesiona w 1872 r. dla upamiętnienia ukończenia budowy pałacu. Stojące w ogrodach zamkowych dzieło sztuki zniszczono niestety w roku 1946. Rekonstrukcja mierzy 14 metrów (sama rzeźba 3,8 m).

To jednak nie koniec dobrych wiadomości z Kamieńca. Nad wejście do budynku powrócił również kartusz herbowy fundatorki pałacu – Marianny Orańskiej. Oryginalny kartusz został z premedytacją zrzucony z dachu pałacu i zniszczony w latach 50. W nowszych czasach zastąpiono go kutym zamiennikiem o niskiej wartości artystycznej. Podtrzymujące kartusz posągi Herkulesa i lwa mierzą 3 metry wysokości. Także i ich autorem jest Piotr Bujak.

Pozostaje życzyć wszystkim pałacom takich władz samorządowych jak te w Kamieńcu Ząbkowickim. Foto: FB Marcin Czerniec – Burmistrz Gminy Kamieniec Ząbkowicki; polska-org.pl; fotopolska.eu.

Zrekonstruowana Kolumna Zwycięstwa z boginią Nike w Kamieńcu Ząbkowickim.
Kolumna Zwycięstwa około 1910 r.
Basen z Grotą Perseusza (w tle widoczna Kolumna Zwycięstwa) w roku 1915 i 2008.
Obecnie trwają prace zmierzające do przywrócenia grocie jej pierwotnego wyglądu.
Zrekonstruowany kartusz herbowy nad wejściem do pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.
Kartusz herbowy przez zniszczeniem, w roku 1952 (G) i około 1940 r. (D).
Kartusz, który tymczasowo zastępował oryginalne dzieło.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *