Koźminek (woj. wielkopolskie) – renowacja kaplicy ewangelickiej

”O każdy strzęp, który daje się uratować, walczymy i mimo tego, że ludziom bliższa jest koszula, czy bliższa jest droga, lampa, szkoła to jednak ten element historii też nam leży na sercu. I każdy jednak się cieszy, ludzie z sympatią patrzą na tę kaplicę. Warto o to walczyć, bo to jest nasze dziedzictwo, to jest coś niezwykle istotnego na czym budujemy naszą obywatelskość, naszą tożsamość. I ta historia nie powinna się zapadać razem z budynkami” – mówiła o kaplicy wójt Koźminka Iwona Michniewicz.

Neogotycka kaplica, do której przylega budynek pastora (kantora) i szkoły powstała w roku 1908. Swoje funkcje pełniła do lat 80-tych ubiegłego stulecia. Potem nieużytkowana popadła w ruinę. Stan rzeczy miał się poprawić gdy kupił ją prywatny inwestor. Niestety nowy właściciel żadnego remontu nie przeprowadził. Podobnie następny. Lokalna prasa sugeruje, że brak robót był związany z nadzieją na zawalenie się budynku, tak by można go było do końca rozebrać a atrakcyjną działkę niemal w centrum miejscowości sprzedać z zyskiem. W międzyczasie zerwał się dach a wnętrze wraz z wystrojem zostało zdewastowane. W końcu lokalne władze zdecydowały się wykupić budynek, zabezpieczyły go a początkiem 2019 r., po otrzymaniu dofinansowania, rozpoczęły remont.

Obecnie z zewnątrz budynek już już wykończony. Na dokończenie prac we wnętrzach lokalne władze planują zdobyć kolejne dofinansowanie. Jeszcze nie podjęto ostatecznej decyzji jaka będzie funkcja budynku po zakończeniu całości prac. Jednym z pomysłów jest przeniesie do niego lokalnej biblioteki i stworzenie sali koncertowej.

Remont elewacji, dachu oraz rekonstrukcja stolarki kosztowała ok. 500 tys. zł, z czego niemal 300 tys. zł pochodziło ze środków unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Propozycję postu przesłał Pan Paweł Kaleta.

Artykuł na podstawie: Ruina już nie straszy w Koźminku Kalisz | zyciekalisza.pl | Dawna kaplica ewangelicka w Koźminku odzyskuje swój blask. ZDJĘCIA | Kalisz Nasze Miasto | Ewangelicy w Koźminku – Historia kościoła protestanckiego w Koźminku (schondorf.pl) | Kaplica stanowiąca o historii miejscowości odnowiona – Radio Poznań (radiopoznan.fm)

Kaplica przed i po renowacji.
Foto: Materiały prasowe.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *