Olsztyn – renowacja drzwi kamienic

Dawne kamienice budowała i ozdabiała cała armia rzemieślników i artystów. Ktoś inny wykonywał sztukaterie, ktoś inny odlewał balustrady. Do tego dochodziły polichromie, witraże, kafelki, piece i wreszcie okna oraz drzwi. Kiedyś te detale były czymś zwyczajnym. Dziś gdy otoczeni jesteśmy plastikiem z większym szacunkiem podchodzimy do dzieł dawnych mistrzów.

Pierwsze prezentowane w poście drzwi pochodzą z kamienicy przy ul. Żeromskiego 41-41a w Olsztynie. Powojenne frontowe o prostej formie wymieniono na współcześnie wykonane dopasowane stylistycznie do budynku z roku 1910 -,,Projekt powstał na bazie drzwi innych olsztyńskich kamienic wzniesionych w tym okresie, ponieważ wygląd pierwotnych stolarek nie jest znany”, czytamy na profilu FB Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Następne zdjęcia prezentują efekt prac konserwatorskich drzwi z kamienicy przy ul. Zientary-Malewskiej 11-11a (z roku 1913). Badania konserwatorskie oraz prace zostały wykonane na zlecenie wspólnoty mieszkaniowej i pokryte ze środków własnych. Renowację wykonał człowiek z pasją – Adam Stokfisz „Adamlak” (ADAMLAK,,Renowacja mebli oraz wyposażenia domowego | Facebook)

Zdjęcia: Warmińsko-Mazurski WKZ, Pani Magdalena Dudzik, Adam Stokfisz „Adamlak”.

Podobne posty

Jeden komentarz

  1. Z podziałów naswietla widac, że te dwrzi tak nie mogły wyglądać. Inspiracja najwyraźniej zaczerpnięta z drzwi angielskich i francuskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *