Bogatynia – zakończono remont domu przysłupowego przy przy Alei Żytawskiej 30

21 grudnia tego roku zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich budynku przy Al. Żytawskiej 30 w Bogatyni.

Pierwsza wzmianka o domu pochodzi z 1686 r. W wyniku powodzi w roku 2010 budynek znacznie ucierpiał i nie nadawał się do zamieszkania. Opuszczony padł wkrótce ofiarą podpalaczy. Doszczętnie spłonął dach, stropy nad pierwszym piętrem, sienią oraz schody. Uszkodzeniu uległa stolarka okienna i drzwiowa. Oryginalne główne drzwi zostały skradzione.

Właśnie zakończony remont był skomplikowany i czasochłonny. W wyniku prac m.in. udało się uratować część stropów, które po konserwacji wróciły na pierwotne miejsce. Pozostała część została zrekonstruowana. Poddasze zostało przystosowane do potrzeb mieszkalnych. Z tego względu pojawiły się nowe okna zdobione snycerskim detalem kwiatowym wzorowanym na innym budynku przysłupowym. W wyniku ostatniego właśnie zakończonego etapu oczyszczono elementy kamieniarskie (portal, obramienia okienne, cokół) i zrekonstruowano skradzione drzwi (zdjęcie w komentarzu).

Prace konserwatorskie wsparto ze środków MKiDN oraz Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. W budynku mieścić się będzie hotel.

Zdjęcia: Elżbieta Lech-Gotthardt

Zachęcamy do zapoznania się z postem oraz pozostałymi zdjęciami domu w grupie FB Domy Przysłupowe.

Dom przysłupowy przy Alei Żytawskiej 30 w Bogatyni przed i po renowacji.
Foto: Elżbieta Lech-Gotthardt

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *