Pofolwarczne budynki gospodarcze są zabytkami często pomijanymi. Ze względu na utylitarną funkcję ich forma architektoniczna zazwyczaj była skromniejsza. Gdy upadały majątki, upadały i one. Dziś mówi się wiele o remontach dworów i pałaców a zapomina się, że i w dawnych budynkach gospodarczych drzemie potencjał. By to udowodnić zebraliśmy kilka przykładów tego typu obiektów wyremontowanych w ostatnich latach, a które dzisiaj pełnią już zupełnie inne funkcje niż pierwotnie.
Nie są to z pewnością wszystkie warte wspomnienia obiekty. Jeśli znają Państwo inne, prosimy podzielić się nimi w komentarzach.
Dawna stajnia przy pałacu Kamieniec (woj. dolnośląskie), dziś restauracja.
Wnętrza dawnej stajni przy pałacu Kamieniec (woj. dolnośląskie) – przed i po adaptacji.Pałac Wiechlice (woj. lubuskie) oraz dawne zabudowania gospodarcze. Pałac to dziś hotel, restauracja, winnica i centrum Spa.
Spichrz przy pałacu Chobienice (woj. wielkopolskie), dziś hotel i restauracja.
Folwark w Chorowicach (woj. małopolskie). Przebudowany na dom mieszkalny.
Projekt przebudowy starej stodoły na dom mieszkalny (okolice Wrocławia). Na No Wo Architekci.Zabudowa folwarczna przy pałacu Sarny (Ścinawka Górna, woj. dolnośląskie), dziś część restauracji.
Stajnia przy pałacu w Kopicach. Nowa funkcja obiektu nie jest jeszcze znana.
Rewitalizacja budynków stodoły i obory na świetlicę wiejską na terenie zespołu pałacowo–parkowego w Jerzmanowej (woj. dolnośląskie).
Baseny mieszczące się w przebudowanych stajniach: Chobienice (G) i Wiechlice (D).
W ramach remontu „Starej Drukarni” w Szczecinie trwają prace nad rekonstrukcją wystroju architektonicznego tego budynku. Na zdjęciach model figury Merkurego, który niegdyś wieńczył hełm w narożniku kamienicy. Rzeźba w zamierzeniu będzie mieć wysokość 3,5 m. Jej oryginalny kształt inspirowany był posągiem Merkurego autorstwa Giambologna (obecnie Muzeum Bargello, Florencja). W budynku ma mieścić się hotel. Koniec…
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków przygotował spot zachęcający do inwestowania w zabytki. Jego bohaterem został odbudowany po wojnie pałac w Jabłonnie pod Warszawą. Ten bardzo potrzebny Instytut został powołany przez MKiDN w 2022 r. z myślą o upowszechnianiu wysokiego standardu prac prowadzonych przy zabytkach, popularyzacji dobrych praktyk oraz edukowaniu w zakresie historii konserwacji. Pałac powstał w…
Nowy detal kamieniarski katedry York Minster w Anglii powstały w trakcie trwającego obecnie remontu tej średniowiecznej świątyni. Rzeźby zostały wykonane w przykatedralnym warsztacie kamieniarskim Minster’s Works Department. Oryginalny detal pochodzący w większości z ostatniego remontu przeprowadzonego w XVIII w. został zniszczony wskutek upływu czasu. Rzemieślnicy tworząc nowe rzeźby inspirowali się innym zachowanym detalem kamieniarskim powstałym…
Modrzewiowy dwór w Krasnogrudzie powstał w I poł. XIX w miejscu starszego założenia dworskiego dla ostatniego stolnika grodzieńskiego, patrioty, Macieja Eysymonta. W okresie międzywojennym budynek pełnił funkcję pensjonatu dla letników. W tym czasie należał do krewnych Czesława Miłosza a on sam wielokrotnie był w nim gościem. Poeta przyjeżdżał tutaj na wakacje i pisał wiersze. W…
Willa została wybudowana w 1908 r. dla W. Siczyńskiego w czasie gdy Puszczykowo było znane jako elegancka miejscowość wypoczynkowa i willowa. W tym złotym dla miasta okresie budynek pełnił rolę pensjonatu i restauracji. Po wojnie gdy w willi mieściły się mieszkania i siedziba Straży Miejskiej budynek podupadł. Zniknęła charakterystyczna wieżyczka, mur pruski i inne dekoracyjne…
O patodeweloperce napisano już wiele i wszyscy z nas w jakiś sposób muszą jej doświadczać na co dzień. ”W ostatniej dekadzie nastąpiło ostateczne rozerwanie zabytkowych struktur miasta. Panoszą się nowe budynki, stawiane przez nie liczących się z niczym deweloperów. To architektura agresywna, przeskalowana i kompletnie ignorująca otoczenie”. I dalej: ”Niejako na własne życzenie fundujemy sobie…