|

Konkurs „Zabytek – nie zapomnij! / Denkmal – denk mal dran!” – 3. edycja

Pod koniec ubiegłego roku rozstrzygnięto 3. edycję polsko-niemieckiego konkursu „Zabytek – nie zapomnij!” organizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląska (VSK) i Fundację OP ENHEIM we współpracy z Niemiecko-Polską Fundacją Ochrony Zabytków Kultury (DPS). Jury nagrodziło dom przysłupowy w Grabiszycach, Dom Sudecki z Wyżką w Starym Gierałtowie, Dom „Dzikie Róże” w Janicach oraz wyróżniono projekt Stowarzyszenia Doliny Zadrny.

Konkurs ma służyć wspieraniu zrównoważonej i długofalowej ochrony niewielkich skalą obiektów o wartościach zabytkowych w województwie dolnośląskim, południowej części województwa lubuskiego i dolnośląskich Górnych Łużycach.

Na poniższych zdjęciach prezentujemy laureatów i trzeba przyznać – jest co podziwiać!

Więcej w krótkim materiale filmowym: Watch | Facebook

Profil FB/Zabytek – nie zapomnij / Denkmal – denk mal dran: Zabytek – nie zapomnij / Denkmal – denk mal dran | Facebook

Zdjęcia pochodzą z materiałów organizatora.

I NAGRODA – Dom przysłupowy w Grabiszycach Średnich (powiat lubański, gmina Leśna).

”2 lata trwała renowacja domu w Grabiszycach Średnich, który reprezentuje typ budownictwa ludowego występującego na pograniczu Czech, Niemiec i Polski.

Charakterystyczna dla tego typu obiektów konstrukcja była ukryta pod tynkiem. Renowacja wymagała wniknięcia głęboko w strukturę budynku i wyeksponowania zachowanej konstrukcji szachulcowej od strony południowej oraz zrekonstruowania ściany zachodniej.”
I NAGRODA – Dom Sudecki z Wyżką w Starym Gierałtowie (powiat kłodzki, gmina Stronie Śląskie)

”Domu Sudecki z Wyżką. 250-letni budynek mieszkalno-gospodarczy to jedyny zachowany w oryginalnej lokalizacji przykład budownictwa regionalnego. Szacowany rok budowy to 1746, co czyni go jednym z najstarszych obiektów Ziemi Kłodzkiej.

Wyróżnia go unikalna forma ganku podcieniowego z wyżką i galeryjką na piętrze (tzw. „Sommerstube”, „Frankenzimmer”). Tego typu budynek w wielu opracowaniach stawiany jest za wzór architektury właściwej dla regionu, sugerowany również dla nowo projektowanych nowych budynków.”
II NAGRODA – pensjonat Dzikie Róże w Janicach (powiat lwówecki, gmina Lubomierz).
WYRÓŻNIENIE dla Stowarzyszenia Doliny Zadrny za projekt „Nowe życie Mateusza
– odbudowa kościoła p.w. św. Mateusza w Uniemyślu”.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *