|

Wieże widokowe. Polska – Czechy, 0:1

Czechy – Vetrov/Stare Mesto

„Kamenná kráska je zpět!” – (pl. „kamienna piękność wróciła”). W czeskich Sudetach, zaledwie 2 kilometry od polskiej granicy, właśnie ukończona została wieża widokowa inspirująca się projektem dawnej wieży na górze Śnieżnik (Kaiser Wilhelm Turm). Uroczyste otwarcie wieży nastąpi 9. lipca.

Więcej: Dalimilova rozhledna | Facebook

Polska – Śnieżnik/Stronie Śląskie.

Tymczasem burmistrz Stronia Śląskiego nie rezygnuje z budowy naszej polskiej wieży przezwanej przez krytyków pogardliwie „blenderem” – w miejscu gdzie pierwotnie stała wieża historyczna. Przypomnijmy, że zaniedbana zabytkowa wieża została wysadzona przez polskich inżynierów w 1973 (tłumaczono to względami bezpieczeństwa – Rozhledna na Sněžníku stála přes 70 let, nakonec ji odstřelili Poláci – iDNES.cz).

O potrzebie odbudowy tej popularnej sudeckiej atrakcji turystycznej mówiło się od wielu lat. Ostatecznie odtworzyli ją u siebie Czesi w nowym miejscu zaś burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec 20 VIII 2020 podpisał umowę na odbudowę wieży widokowej wg nowego nowoczesnego projektu wykonanego przez firmę Januszówka. Wartość inwestycji wynosi 13 mln zł. W tym roku zostaną wykonane fundamenty oraz konstrukcja stalowa wraz z pokryciem dachowym (Wieża widokowa na Śnieżniku: wykonawca niebawem wróci do pracy. Zobacz, jak wieża będzie wyglądać! | Kłodzko Nasze Miasto).

W 2022 zostanie zamontowana natomiast szklana elewacja. Wszystko odbywa się z protestami w tle i tym razem nie chodzi o architekturę wieży a o ekologię (przynajmniej oficjalnie). Protestują Czesi: „Zdaniem Czechów strona polska narusza warunki pozwolenia na budowę, a inwestycja szkodzi przyrodzie. Środowiska ekologiczne przypominają, że po czeskiej stronie znajduje się rezerwat przyrody i obszar chroniony programem Natura 2000. Główne zarzuty ekologów dotyczą tego, że materiały budowlane i elementy konstrukcyjne wieży miały być transportowane helikopterem. Tymczasem drogą na szczyt porusza się m.in. ciężki sprzęt. Czeski minister środowiska Richard Brabec nie wykluczył, że spór zostanie rozwiązany na szczeblu europejskim.”

Więcej szczegółów m.in.:

Fotokrajobraz Ziemi Kłodzkiej – posty | Facebook

Wieża na Śnieżniku. Trwa budowa, czescy ekolodzy protestują. Oto Turów bis? | naTemat.pl

Wieża widokowa na Śnieżniku. Ekolodzy z Czech chcą wstrzymać prowadzoną po polskiej stronie budowę – Wiadomości – polskieradio24.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *