Kolejna atrakcja turystyczna w Jeleniej Górze i Karkonoszach. W grudniu zakończył się remont wieży widokowej na Sołtysiej Górze

Wybudowana w 1899 roku wieża na Sołtysiej Górze zapewniała niegdyś wspaniały widok na Karkonosze odwiedzającym licznie to miejsce kuracjuszom uzdrowiska Cieplice. Przed wojną otaczał ją park. W pobliżu była też restauracja, sala taneczna, strzelnica, kręgielnia a także skocznia narciarska i stok narciarski… Nic z tego nie ocalało a sama wieża przetrwała jako pozbawiona dachu i schodów ruina.

O wieży nie zapomnieli jednak społecznicy ze Stowarzyszenia Creativo oraz Stowarzyszenia Moje Karkonosze. „Już od 2011 roku myślałem o rewitalizacji wieży. To jest wieża z mojego dzieciństwa i chciałbym, aby została odbudowana. W 2018 roku zaczęły się poważne działania – chciałem ze środków stowarzyszenia wydzierżawić wieżę i ją wyremontować, ale Miasto się nie zgodziło, więc znalazłem sposób poprzez JBO 2020 – powiedział Marcin Roszak, prezes Stowarzyszenia Creativo, który ciągle nie może uwierzyć, że się udało i nie może się doczekać realizacji projektu.”

Projekt remontu wieży został w 2020 roku zgłoszony przez społeczników do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu mieszkańców projekt zajął trzecie miejsce i otrzymał dofinansowanie w wysokości 378 tysięcy złotych. W ramach ukończonych w grudniu tego roku prac m.in. odtworzono zniszczoną klatkę schodową, wyremontowano galerię widokową, odtworzono taras widokowy, zasłonięto otwory okienne, oczyszczono i wyremontowano ściany obiektu, wykonano oświetlenie wieży lampami OZE.

Niestety wieża już stała się ofiarą kradzieży. Dzień przed złożeniem rusztowania złodziej ukradł panel fotowoltaiczny, który miał służyć do oświetlenia wieży, system sterowania oraz baterię. Złodziej dodatkowo zniszczył również rolety w dwóch oknach.

Choć remont się zakończył wieża otwarta do zwiedzania będzie dopiero wiosną 2022 roku, ponieważ konieczne jest znalezienie w budżecie pieniędzy na zatrudnienie operatora obiektu. Na razie zwiedzanie możliwe jest więc jedynie za rezerwacją telefoniczną. Na wyremontowanych ścianach brakuje ozdobnych metalowych klamer (?).

Ostatnią kwestią jest tablica pamiątkowa, która przed remontem wyglądała tak: Wieża widokowa na Sołtysiej Górze, Jelenia Góra – zdjęcia (polska-org.pl) a obecnie wygląda tak: Stowarzyszenie Creativo | Facebook

Profil FB wieży: Wieża Strzelecka na Sołtysiej Górze ( zwanej też Strzelecką Górą ) | Facebook

Foto „przed” – RobTur/polska-org.pl, foto „po” – FB/ Poznaj Sudety

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *