|

Działdowo (woj. warmińsko-mazurskie) – renowacja i rozbudowa domu

Interesująca inwestycja z Działdowa. Nowy budynek, który nawiązuje wyglądem do dawnego domu młynarza. Historyczny obiekt, z końca XIX wieku, spalił się w latach 60. ubiegłego stulecia. Odbudowano go w formie uproszczonej, z płaskim dachem. Kilka lat temu kupił go obecny właściciel.

Prezentowany nowy obiekt nie jest wierną rekonstrukcją, gdyż ikonografia była na to zbyt uboga, a i eklektyczna/prowincjonalna forma dawnego domu w umiarkowany sposób pasowała do ulicy z budynkami, pochodzącymi już z czasów obudowy miasta po I wojnie światowej.

Powstał zatem interesujący mix historycznej bryły (delikatnie wyższej by zmieściła się kondygnacja użytkowa) z dekoracją nawiązującą do architektury z czasów wspomnianej powojennej odbudowy Działdowa autorstwa Philippa Kahma (zm. 1918 r.). Z oryginalnych elementów wystroju zachowały się jedynie drzwi frontowe, które zostały pieczołowicie odrestaurowane.

Autorem projektu jest architekt dr Wojciech Wółkowski.

Dom przy ul. Młyńskiej w Działdowie przed i po przebudowie – widok od strony ulicy.
Dom przy ul. Młyńskiej przed i po przebudowie – widok od podwórza.
Stara fotografia ul. Młyńskiej w Działdowie. Na pierwszym planie fragment domu młynarza. W oddali widoczny działdowski zamek. M.in. na podstawie tej fotografii wykonany został współczesny projekt przebudowy budynku.
Odrestaurowane oryginalne drzwi frontowe.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *