Boguszów – Gorce Zachód (woj. dolnośląskie) – remont dworca kolejowego

Stacja kolejowa Boguszów – Gorce Zachód (woj. dolnośląskie, pow. wałbrzyski, niem. Bahnhof Rothenbach).

Kolejny zabytkowy dworzec wyremontowany. Wybudowany w 1874 roku budynek od lat straszył odpadającym tynkiem i łuszczącą się farbą. Zamiast być wizytówką miasta po śmierci ostatnich lokatorów część mieszkalna niszczała i była podpalana przez wandali.

”Jak poinformowały Polskie Koleje Państwowe w komunikacie 29go marca dzięki zakończonej właśnie modernizacji pochodzący z XIX wieku budynek dworcowy zyskał nowe oblicze. Renowacji została poddana ceglana, wzbogacona o płaszczyzny tynkowane elewacja dworca, a stolarka okienna i drzwiowa wymieniona została na nową, wykonaną na wzór historycznej. Dzięki specjalistycznym badaniom udało się ustalić i odtworzyć dawną kolorystykę tynków, drzwi, okien oraz elementów dachu. Końcowym efektem jest ciekawe połączenie czerwonej ceramiki z zieloną stolarką, kremowymi tynkami oraz jasną, piaskową spoiną.”

W ramach inwestycji zmieniło się także najbliższe otoczenie dworca. Zamontowano elementy małej architektury, wykonano nowe miejsca parkingowe oraz zbudowano wiatę na rowery.

Wcześniej w 2006 roku wykonano remont dachów.

Koszt inwestycji wyniósł 9,9 mln zł. Inwestycja była współfinansowana z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Modernizacja dworca kolejowego Boguszów-Gorce Zachód jest częścią realizowanego przez PKP S.A. ogólnopolskiego programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego w całym kraju zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw zostanie łącznie prawie 200 dworców kolejowych.

Projekt przebudowy dworca został wykonany przez pracownię An Archi Group. Roboty budowlane przeprowadziło konsorcjum firm: KAL&SK, „KAL” Aleksander Kowalski, Usługi Instalacyjno-Budowlane Sławomir Kowalski.

Więcej: Zabytkowy dworzec na Dolnym Śląsku już po modernizacji – strona 2 – Architektura (propertydesign.pl)

Foto: dworzec w 2000 (dasio1974/polska-org.pl), dworzec po remoncie (PKP S.A.).

Foto: dworzec w 2000 (dasio1974/polska-org.pl), dworzec po remoncie (PKP S.A.).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *