Białystok – przywrócenie dawnego wyglądu wnętrz dworca kolejowego

”Dobiega końca przebudowa zabytkowego dworca w Białymstoku. To jedna z największych inwestycji programu modernizacji dworców PKP w latach 2016-2023. Większość robót została już zrealizowana, a 2 czerwca podlaski wojewódzki konserwator zabytków dokonał odbioru prac konserwatorskich ujętych w projekcie. […] W ramach inwestycji przywrócony został pierwotny wystrój wnętrza z uwzględnieniem takich elementów, jak zdobienia ścian i sufitów, żeliwne słupy oraz ozdobne posadzki. Tym samym wnętrze obiektu nawiązuje swoim wyglądem do tego z około 1910 r.”

”Dworzec kolejowy w Białymstoku został wybudowany około 1862 roku, równolegle z uruchomieniem linii kolejowej Warszawa – Petersburg. Pod koniec XIX wieku, w związku z rosnącą liczbą podróżnych, konieczna była rozbudowa dworca. W tym okresie białostocki dworzec uznawany był za jeden z najbardziej eleganckich dworców położonych przy trasie Kolei Warszawsko-Petersburskiej. Stacji kolejowej nie oszczędziły wojenne zawieruchy – obiekt został zniszczony podczas I i II wojny światowej. Był kilkakrotnie odbudowywany oraz częściowo przekształcany i dostosowywany do aktualnych potrzeb i funkcji, tracąc tym samym pierwotny zamysł architektoniczny.”

”Wartość przebudowy białostockiego dworca to ponad 36 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana przez UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Generalnym wykonawcą robót jest firma Budimex. ”Projekt wykonała pracownia Pas Projekt Nadarzyn we współpracy z konserwatorem zabytków.

Artykuł wraz z galerią zdjęć: Dworzec w Białymstoku na finiszu. Piękne wnętrza [zdjęcia] – Transport Publiczny (transport-publiczny.pl)

Więcej na temat dworca i remontu m.in. od strony konserwatorskiej w artykule ”Dworzec w Białymstoku – nowoczesność i urok zabytku”: ”Wnętrze, które będzie można zobaczyć w połowie 2020 r., nie będzie pełną rekonstrukcją historycznego wnętrza, przywracającą pierwotny charakter przestrzeni poczekalni. Wprawdzie cytując opis prac umieszczony w projekcie: Segment D – hol dworcowy przebudowa wnętrza polegająca na rozebraniu istniejącej antresoli, po czym przywrócenie historycznego wystroju wnętrza z ok.1910 r. na podstawie przeprowadzonych badań architektonicznych obiektu, można zakładać, że wchodząc do odnowionego budynku, ujrzymy eleganckie poczekalnie przypominające XIX-wieczne hotelowe restauracje o bogatym, neorenesansowym wystroju, jak uwidocznione jest to na dwóch zachowanych, archiwalnych zdjęciach białostockiego dworca z tego okresu. Nic bardziej mylnego. Ujrzymy duży, jednoprzestrzenny hol (co wynika z projektu), którego ściany i strop przebrano w historyzujący kostium. Detal architektoniczny odtwarzany jest na podstawie dostępnych materiałów archiwalnych, a konkretnie kilku zdjęć z 1910 i 1915 r., ponieważ we wnętrzu nie zachowało się nic z tamtych lat. Nie będzie to zatem pełna rekonstrukcja, nie będzie to także restauracja, która wyklucza naśladownictwo form historycznych.”

Wnętrze dworca w Białymstoku w trakcie i po remoncie.
Foto: Materiały prasowe PKP.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *