|

Międzybóż (Ukraina) – fundamenty renesansowej galerii arkadowej odnalezione podczas odbudowy zamku

Іgor Zapadenko z Państwowego Rezerwatu Historyczno-Kulturalnego „Międzybóż” poinformował nas, że podczas trwających prac przy XVI-wiecznym pałacu mieszkalnym zamku Sieniawskich w Międzybożu (o których pisaliśmy jeszcze w 2018 roku), Ukraińscy naukowcy odnaleźli fundamenty renesansowej galerii arkadowej jaka niegdyś zdobiła tą część założenia. Wcześniej w ścianach budynku odnaleziono wsporniki sklepień, które pod względem warsztatu przypominają te z Kamienicy Królewskiej we Lwowie.

Więcej szczegółów oraz link do opracowania naukowego: Igor Zapadenko – posty | Facebook

W toku prac do tej pory odrestaurowano Kaplicę Sieniawskich, odbudowano zawaloną w 2014 ścianę pałacu wraz z attykami i nakryto go dachem. W budynku docelowo powstanie ekspozycja muzealna. Na remont czekają jeszcze ”barbakan, okrągła wieża i most z bramą”. Prace mają zakończyć się do 2022. W międzyczasie na zamku organizowane są imprezy historyczne. Prace archeologiczne, ratunkowe oraz rekonstrukcyjne finansowane są przez państwo.

Więcej o historii zamku pod linkiem: Medzhybizh – Międzybóż (castles.com.ua)

Na zdjęciu pałac na początku XX wieku przed zniszczeniami wojennymi (LG), w 2014 po zawaleniu się ściany (LP), obecnie już po odbudowie ściany i w trakcie prac (DL). Na ostatniej ilustracji (DP) próba rekonstrukcji wyglądu budynku pałacowego w XVI w. (schody jeszcze nie zostały odnalezione).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *