Świeradów-Zdrój – dom przysłupowy przy ul. Nadrzecznej 15 „odżył w całej okazałości”
„Ten dom był kompletną ruiną. Pochodzi jeszcze z czasów, gdy do budowy wykorzystywano naturalne materiały, gdzieś na przełomie XVIII i XIX w. Nie było to tylko drewno, ale glina, słoma czy kamienie.”
„Podczas renowacji przyjęto zasadę, że najpierw zostaną wykorzystane materiały z istniejących zasobów, by jak najmocniej nawiązać do tamtych czasów gdy budownictwo było prawdziwie ekologiczne. Dopiero wtedy, gdy było to możliwe sięgnięto po współczesne rozwiązania.”
„Właściciele solidnie przygotowali się do zadania, które przed nimi stało. Obejrzeli dziesiątki domów przysłupowych, które wybudowano w podobnym okresie, szczególnie w Niemczech i Czechach, by wyłapać te detale, o których tak często się zapomina, a które sprawiają, że dom emanuje czarem minionych czasów. Przy remoncie Domu pod Mandragorą starali się powrócić do dawnych technik i wykorzystać jak najwięcej materiałów, które to umożliwiały.”
„Nie przejmowano się, że stare jest krzywe, nierówne, nadgryzione zębem czasu, uznając to za rzeczy, które nadają domowi autentyczności. Udało się im pozyskać wiele drewna z odzysku, zarówno ze swojego domu, jak i z innych miejsc, które staranie wykorzystano do ostatniej nadającej się deseczki. Dzięki temu odtworzono szachulcowe ściany wewnątrz i na zewnątrz. Glina, której przy tym używano, częściowo pochodziła z remontowanego domu (była w świetnym stanie), a pozostała jej część została wykopana na Pogórzu Izerskim. Do budowy murów używano kamieni, które wyłoniły się w ogrodzie podczas prac ziemnych. Właściciele nauczyli się także robić tradycyjną wapienna zaprawę.”
„Co najważniejsze, dom jest ważnym elementem izerskiego krajobrazu, kultury, dawnej techniki budowlanej. Poprzez remont zachowujemy ten element dla przyszłych pokoleń. Pielęgnujemy lokalność. Jesteśmy ludźmi stąd, myślimy globalnie działamy lokalnie. Będąc naszym gościem wspierasz ten proces, masz pewność że poprzez swój wypoczynek przyczyniasz się do rozwoju miejsca i miejscowości którą odwiedzasz” – piszą na stronie internetowej Urszula i Bartłomiej, właściciele domu.
Więcej na stronie domu: Historia – Dom Pod Mandragorą (podmandragora.pl)
FB domu: W związku z tym, że trzy lata temu… – Dom pod Mandragorą | Facebook
Artykuły: To była wielka rudera kryta eternitem. A teraz? Dom odżył w całej okazałości – murator.pl (muratordom.pl) | Dom przysłupowy w Górach Izerskich dostał drugie życie. Jest piękny! (whitemad.pl)