|

Warszawa – projekt klasycznej przebudowy Domów Towarowych Centrum

To pierwszy od wielu lat dyskutowany publicznie projekt, który przełamuje monopol szklano-betonowych brył. Pierwszy, który tak otwarcie nawiązuje do odrzuconego w XX wieku przez modernistów języka architektury klasycznej. Prowokacja architektoniczna? Na pewno. Tym razem jednak zamiast kolejnej nowoczesnej propozycji w przestrzeni historycznej (żeby wymienić tylko nowoczesne projekty odbudowy Pałacu Saskiego) mamy uderzenie w budynek będący ikoną powojennego modernizmu. Pomysł Tomasza Gerasa przebudowy warszawskich Domów Handlowych Centrum spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów a sam architekt doczekał się nawet wywiadu radiowego. Reakcje? Głównie pozytywne, choć nie brakuje również głosów przeciwnych (np. na forum Gazety Wyborczej opinie były podzielone z przewagą głosów krytycznych, podobnie na forum FB/Nowa Warszawa).

Tomasz Geras jest zwolennikiem powrotu do źródeł europejskiej architektury. Taka architektura, zauważa, jest powszechnie lubiana i coraz bardziej popularna na świecie. Według Gerasa ”nie ma dychotomii między „klasyczny” i „współczesny” – tylko między „klasyczny” i „modernistyczny” / „awangardowy”. Pierwszy termin odnosi się rozwiązań, które osiągnęły formę wystarczającą i najodpowiedniejszą zarazem. Pozostałe dwa wyrastają z kultu innowacji, implikującego niekończącą się nigdy tymczasowość”.

Domy handlowe nie zostaną raczej przebudowane w najbliższym czasie, natomiast trwa konkurs na projekt Pomnika Bitwy Warszawskiej, który ma mieć formę łuku triumfalnego. Być może w tym miejscu piękno architektury klasycznej miałoby większe szanse zaistnienia?

Wywiad dla Polskie Radio RDC: Popołudnie RDC: nowe oblicze Śródmieścia – Warszawa i Mazowsze – najnowsze wiadomości w RDC

Wywiad dla MAG Magazyn: Architekt przerobił warszawskie budynki w duchu neoklasycyzmu. Z Tomaszem Gerasem rozmawiamy o tym, co by było gdyby (kmag.pl)

Nowa Warszawa: Domy Towarowe w XIX wiecznej odsłonie? Odważna koncepcja architekta – Informacje – NowaWarszawa.pl

Radio ZET Wiadomości (tutaj ankieta): Warszawski architekt „przerobił” znane budynki w duchu nowego klasycyzmu | Wiadomości Radio ZET

Nasze Miasto Warszawa: Architekt „przerobił” znane budynki w Warszawie. Tak wyglądałaby stolica w stylu nowego klasycyzmu | Warszawa Nasze Miasto

Super Express: SZOK: Zupełnie inna Warszawa w stylu nowego klasycyzmu! [GALERIA] – Warszawa, Super Express (se.pl)

Wywiad w Wyborcza.pl (ankieta): Domy Centrum w stylu z XIX w.? Ekscentryczne koncepcje warszawskiego architekta (wyborcza.pl)

Klasyczna propozycja arch. Tomasza Gerasa nałożona na modernistyczny budynek oraz wyniki ankiet.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *