Bogatynia – dom przysłupowy przy Alei Żytawskiej 18 odbudowany po powodzi

Dom przysłupowy powstał w 1810 roku. W 2010 r. miasto nawiedziła tragiczna w skutkach powódź. Mała rzeczka Miedzianka w wyniku oberwania chmury w ciągu kilku godzin zamieniła się w rwący górski potok, który przelał się przez centrum miasta całkowicie je dewastując. Skala zniszczeń była ogromna. Fala powodziowa uszkodziła m.in. 277 zabytkowych domów (w tym liczne domy przysłupowo-szachulcowe). Wśród tych najbardziej zniszczonych był dom przy Alei Żytawskiej 18.

W 2011 r. gmina w nadziei, że znajdzie się ktoś kto zechce ledwo trzymające się ruiny uratować wystawiła je na sprzedaż. Kupili je Marzena i Marcin Pilszak, małżeństwo z doświadczeniem odbudowy innego zabytkowego budynku – Domu Zegarmistrza. Prace trwały 4 lata. Jak szeroki był ich zakres możemy zobaczyć oglądając zdjęcia dokumentujące odbudowę: Facebook

Projekt przygotował znawca domów przysłupowych architekt Adam Cebula (Zabytki – Adam Cebula Architekt) Odbiór ukończonego obiektu miał miejsce 1 stycznia 2017 roku. Obecnie mieści się w nim pensjonat.

Foto: polska.org.pl/Eckhard Huth (GL), polska.org.pl/Michał (GP), FB/Dom Zegarmistrza (D).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *