Schody Angielskie na zamku w Dreźnie

Wybudowane w 1692 jako Schody Wielkie wg projektu Johanna Georgea Starcke. Rok później przemianowane na Angielskie przy okazji nadania Wielce szlachetnego Orderu Podwiązki elektorowi Janowi Jerzemu IV Wettynowi. Zniszczone w trakcie pożaru w roku 1701 i odbudowane w 1717 wg planów słynnego architekta Matthäusa Daniela Pöppelmanna. Ponownie zniszczone w trakcie bombardowania Drezna w 1945. Zabezpieczone w latach 90tych.

Prace nad odbudową schodów rozpoczęto w 2005 od rozbiórki, przebadania i zabezpieczenia ich pozostałości. Wystosowano apel do wszystkich osób mogących posiadać archiwalne zdjęcia, które pomogłyby w przygotowaniu projektu odbudowy. Prace trwały cztery lata a uroczyste otwarcie odbyło się 29 marca 2010. Schodom nadano ostatni znany ich wygląd z czasów przebudowy neobarokowej z roku 1895. Niegdyś witały królów, dziś może je oglądać każdy udający się zwiedzać mieszczące się na zamku Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie.

Przy okazji otwarcia minister finansów Saksonii Prof. dr. Unland powiedział: ”Dzięki odkryciom naukowym i naszej naukowej wiedzy, dzięki niestrudzonej pracy restauratorów, rzeźbiarzy, konserwatorów zabytków, firmom budowlanym i przedsiębiorstwu Państwowemu SIB Schody Angielskie mogły ponownie zostać przywrócone do życia. Wielkim osiągnięciem jest przeniesienie tej mocno zniszczonej i zrujnowanej przestrzeni w XXI wiek.

Rekonstrukcja schodów kosztowała kraj związkowy Saksonię 4 mln euro.

Poniżej w linku strona jednego z rzemieślników pracujących przy rekonstrukcji sztukaterii: https://www.stuck-ag.de/englische-treppe-dresdner-schloss/

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *