|

Świeradów-Zdrój – rozpoczęła się odbudowa pierwszej w mieście hali spacerowej, Starej Pijalni Wód Dolne Źródło

Obiekt powstał pod koniec XIX wieku nad rzeką Kwisą. W latach 50. budynek został „rozebrany i wywieziony”, ale jeszcze w 2007 roku stały jego resztki.

Hala jest odbudowywana przez lokalnego przedsiębiorcę: „Budynek ma odzwierciedlać mniej więcej swój pierwowzór, czyli dawne Dolne Źródło, za czasów niemieckich nazywane Niederbrunnen.” Największym wyzwaniem jest jak najwierniejsze odwzorowanie konstrukcji przy użyciu nowych technologii: „Projekt jest tak zrobiony, że konstrukcja nowoczesna będzie zakryta konstrukcją drewnianą.”

„Mieszkańcy Świeradowa i turyści przywykli już do widoku budowy nowych obiektów, jednak odbudowa zabytkowej hali zamiast budowy nowego betonowego apartamentowca wzbudza zainteresowanie.”

„Wielu gości dopytywało się o historię Hali Spacerowej i kiedy zostanie odbudowana. Najstarsi pamiętali jeszcze jak wyglądała przed rozbiórką. Teraz w końcu rozpoczęła się odbudowa, która bardzo cieszy i gości i nas” – mówi Jolanta Swoboda, koordynatorka projektów polsko-niemieckich.

Więcej archiwalnych zdjęć: Pijalnia wód nad Kwisą (dawna), Świeradów-Zdrój – polska-org.pl

Materiał filmowy, gdzie zobaczyć można m.in w jaki sposób odbudowywana jest Hala: Świeradów-Zdrój: odbudowa pierwszej w mieście hali spacerowej (tvp.pl)

Pozostałości Starej Pijalni w 2007 r.
Budynek po prawej to tzw. Stary Zdrój.
Foto: Maciej Cieślak/polska-org.pl
Pijalnia wód nad Kwisą około 1910-1915 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *