|

Szczebrzeszyn – budowa wieży widokowej na Wzgórzu Zamkowym

Wracamy na Wzgórze Zamkowe w Szczebrzeszynie (woj. lubelskie) gdzie trwa budowa wieży widokowej z użyciem fragmentów oryginalnych murów dawnej wieży zamkowej. Przy poprzednim naszym poście inwestycja wzbudziła mieszane reakcje. Z jednej strony zapomniane i zaniedbane miejsce zostanie przywrócone miastu, z drugiej jednak pojawiły się pytania dotyczące projektu oraz materiałów.

”Na szczebrzeszyńskim wzgórzu zamkowym powstaje wieża widokowa, która będzie kształtem nawiązywać do dawnej, średniowiecznej (zamosc.naszemiasto.pl). ”Na Wzgórzu Zamkowym w Szczebrzeszynie trwa remont wraz z częściową rekonstrukcją oraz nadbudową XIV – wiecznej baszty zamkowej. Prace są prowadzone pod ścisłą ochroną konserwatorską (szczebrzeszyn.info).”

”Zakres prac obejmuje budowę wieży widokowej, remont i rekonstrukcję części istniejącej wraz z nadbudową na istniejących fundamentach baszty zamkowej z dostosowaniem pomieszczeń do funkcji usługowych na poszczególnych poziomach kondygnacyjnych: piwnica, parter, piętro, poddasze. Budowę zewnętrznej klatki schodowej o konstrukcji drewnianej, budowę bramy zamkowej. Zagospodarowanie terenu wraz z nasadzeniami i montażem elementów małej architektury. Wykonanie ogrodzenia i oświetlenia terenu oraz wykonanie ciągów komunikacyjnych – wylicza Tomasz Ciurysek, kierownik referatu budownictwa w urzędzie miasta w Szczebrzeszynie.”

”Po zakończeniu budowy budynek będzie w pełni funkcjonalny i udostępniony mieszkańcom i turystom. Według projektu przygotowanego przez mgr inż. arch. Konstantego Radzika i zaakceptowanego przez służby konserwatorskie, w piwnicy wieży ma powstać sala ekspozycyjna (lapidarium), na parterze projekt przewiduje powstanie mini kawiarenki z zapleczem, piętro wieży ma być przeznaczone na salę wystawową poświęconą wielokulturowej historii Szczebrzeszyna (lub inna funkcja), na poddaszu będzie taras widokowy na Stare Miasto oraz Dolinę Wieprza. Od strony południowej powstanie taras kawiarni, a pod nim sanitariaty.”

”Wszystkie prace budowlane są prowadzone pod nadzorem konserwatorskim i archeologicznym – podkreśla Henryk Matej, burmistrz Szczebrzeszyna. – Elementy zabytkowe zostały odpowiednio zabezpieczone, podparte. Zostaną zachowane. W przyszłości będą one stanowić ważną część nowej budowli. Chodzi m.in. o charakterystyczne sklepienie kolebkowe najniższej kondygnacji (zamosc.naszemiasto.pl).””Według ekspertów, stan ruin był w tak złym stanie, że nie kwalifikował się do prac na nich. Dlatego resztki ścian zostały rozebrane. Wieża powstaje więc na nowych fundamentach i z współczesnych materiałów budowlanych, ale zachowane zostały fragmenty XIV – wiecznych murów, które przetrwały do naszych czasów i będą widoczne wewnątrz nowej wieży. Dotyczy to m.in. sklepienia kolebkowego w najniższej kondygnacji (szczebrzeszyn.info).”

Zamek wzniósł w II poł. XIV w. Dymitr z Goraja (?). Na początku XVI w. budowla spłonęła, lecz została wkrótce odbudowana. Podpalony w roku 1583. W XVIII w. w ocalałej wieży utworzono więzienie. Parter wieży był zamieszkany jeszcze na początku lat 70. XX w. Niestety po jego opuszczeniu pozostałości zamku zostały zupełnie zdewastowane.

”Wieża na wiele lat popadła w zapomnienie, ale na szczęście jest teraz moment, kiedy znów turyści bardziej interesują się Szczebrzeszynem, są pewne fundusze i mam nadzieję, że to wszystko będzie znowu cieszyło oko turystów i opowie trochę historii o naszym regionie – dodaje Daniel Mróz autor książek, pracownik Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie.”

”Po remoncie będzie to przede wszystkim piękny obiekt do tego, abyśmy mogli obserwować miasto i gminę Szczebrzeszyn oraz okolicę z wieży widokowej – zapowiada burmistrz Henryk Matej. – Będzie kawiarenka oraz miejsce na spacer, ścieżki edukacyjne dla naszych gości i mieszkańców.”

Wcześniej na Wzgórzu Zamkowym archeolodzy odkryli siedem przemieszanych pochówków z XIII wieku oraz tunel ucieczkowy z ok. XIV–XV w. Prace potrwają do września 2023 roku. Na inwestycję zarezerwowano 4 mln zł.

Informacje medialne: Wieża pnie się w górę – Szczebrzeszyn.info | RADIO LUBLIN. Sensacyjne odkrycia archeologiczne na wzgórzu zamkowym w Szczebrzeszynie – Radio Kielce | Na wzgórzu zamkowym w Szczebrzeszynie powstanie wieża. Będą też ścieżki edukacyjne i kawiarenka – Polskie Radio Lublin | Szczebrzeszyn. Kolebkowe sklepienie i tunel ucieczkowy. Wzgórze zamkowe kryje wiele tajemnic | Zamość Nasze Miasto

Budowa punktu widokowego i ścieżki edukacyjnej z wyeksponowaniem odkrytych reliktów Wzgórza Zamkowego w Szczebrzeszynie.
Źródło: radiolublin.pl.
Pozostałości ruin wieży w 2021 r. po oczyszczeniu terenu z dzikiej zieleni.
Foto: FB/Plan Na Wypad.
Pozostałości zamku na litografii Adama Lerue około 1858 r.
Pozostałości zamku na zdjęciu J. Maża.
Rekonstrukcja pozostałości zamku oraz wstępna wizualizacja inwestycji.
Źródło: FB/JZ-Pracownia Architektury Krajobrazu.
Projekt zagospodarowania Wzgórza Zamkowego oraz nowa brama na teren zamkowy.
Źródło: FB/JZ-Pracownia Architektury Krajobrazu.
Stopień zaawansowania prac przy wieży w sierpniu 2022 r.
Foto: Tomasz Gaudnik/szczebrzeszyn.info
Odkryty przez archeologów tunel ucieczkowy z ok. XIV–XVw.
”W trakcie pierwszego etapu prac natrafiliśmy na kilka ciekawych znalezisk – mówi archeolog Artur Witkowski.
Znaleźliśmy kilka uszkodzonych pochówków trzynastowiecznych. Część na pewno została naruszona w czasie budowy wieży. Będziemy robili analizę antropologiczną. Zresztą chyba najciekawsze na tym etapie prac jest odsłonięcie takiego korytarza ucieczkowego, wydrążonego w lessie. Była to ostatnia droga ucieczki. Ponieważ jest to obiekt wydrążony w lessie, na razie nie było jego penetracji. Jednak na ten temat muszą wypowiedzieć się fachowcy. Zostanie to na pewno zabezpieczone na zimę.”

Foto: szczebrzeszyn.info

Podobne posty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *