Beton, szkło i stal kojarzą się nierozerwalnie z architekturą nowoczesną, minimalizmem, funkcją. Być może trudno wyobrazić sobie, że mogłyby one służyć także w tworzeniu architektury zdobnej w detal, pięknej w tradycyjnie pojmowanym tego słowa znaczeniu. Tymczasem każdy z tych materiałów był wykorzystywany już w architekturze wcześniej. Beton wymyślili w starożytności Rzymianie a stal i szkło powszechnie stosowano podczas rewolucji przemysłowej w XIX w. Jak w przeszłości stawiano budynki z użyciem betonu, szkła, stali bądź żeliwa? Na poniższych fotografiach kilka przykładów…
Dom towarowy Corvin jest najstarszym i jednym najpopularniejszych tego typu obiektów w Budapeszcie. Ten nowoczesny neoklasycystyczny budynek powstał w 1926 r. według projektu architekta Reissa Zoltána. Z pozoru parterowa fasada skrywała wewnątrz cztery piętra a hol wejściowy nakrywał szklany dach. W 1931 r. w Corvinie zamontowano pierwsze na Węgrzech ruchome schody. Mimo pożaru i zniszczeń…
Klasycystyczny pałac w Bukowcu w powiecie jeleniogórskim otacza jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych Dolnego Śląska. W 2010 park został przejęty przez Fundację Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, która rozpoczęła jego rewaloryzację. Przywrócono dawne aleje spacerowe i osie widokowe. Odtworzono/wyremontowano większość budowli parkowych. Efekty prac możemy oglądać w poście przygotowanym przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków:…
Zamek w Białej Podlaskiej był jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVII w. Trwającą ponad 100 lat budowę zespołu w typie „palazzo in fortezza” rozpoczął w 1622 roku książę z nieświeskiej linii Radziwiłłów, Aleksander Ludwik podpisując umowę z muratorem lubelskim Pawłem Negroni (Murzynem). Po rozbudowie w poł. XVII w. powstał…
Budynek przy Koningsplein 10 ma niecałe 3 metry szerokości. Od 1901 roku znajdowało się tam małe arcydzieło Jugendstil / Art Nouveau. Najpierw był to sklep z czekoladą a później jubiler. W 1935 roku budynek doszczętnie spłonął. W latach 60. odbudowano go w uproszczonej, modernistycznej formie. W 2022 roku oryginalna secesyjna fasada została zrekonstruowana na podstawie…
”Po blisko 75 latach od zakończenia II wojny światowej zakończyły się prace związane z odbudową przyczółku Mostu Tczewskiego. Z powodu decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku Igora Strzoka o wstrzymaniu demontażu przęsła ESTB z lat 50-tych nie udało się jednak wykonać całości wcześniej zaplanowanych robót.” Poprzedni konserwator zezwolił na zdemontowanie dwóch przęseł ESTB, które po…
Sellin to miejscowość wypoczynkowa na Rugii na Pomorzu Przednim w Niemczech. Jej nazwa pochodzi od słow. zeleny „zielony”, prawdopodobnie w znaczeniu zielony kraj. Wizytówką tej miejscowości było drewniane molo wraz z restauracją wybudowane w 1906 roku. Historii obiektu poświęcił niedawno wpis FB Drewno jak złoto: „Na zdjęciu widoczna jest drewniana wizytówka tej miejscowości – molo…