Walka o odbudowę Mostu Tczewskiego w jego historycznym kształcie

”Po blisko 75 latach od zakończenia II wojny światowej zakończyły się prace związane z odbudową przyczółku Mostu Tczewskiego. Z powodu decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku Igora Strzoka o wstrzymaniu demontażu przęsła ESTB z lat 50-tych nie udało się jednak wykonać całości wcześniej zaplanowanych robót.”

Poprzedni konserwator zezwolił na zdemontowanie dwóch przęseł ESTB, które po wojnie tymczasowo zastąpiły zniszczone kratownice Lentza. Fragment miał zostać zabezpieczony i wyeksponowany w pobliżu mostu. Unieważnienie tej decyzji przez nowego konserwatora oprotestowali społecznicy i zaskarżyło Starostwo Powiatowe w Tczewie. Generalna Konserwator Zabytków Magdalena Gawin uchyliła decyzję Strzoka i przekazała do ponownego rozpatrzenia.

W wyniku konfliktu inwestycja przedłużyła się o 4 miesiące i potrzeba dodatkowych 12 mln zł na zakończenie drugiego etapu prac. Nie wiadomo, co z dalszym finansowaniem odbudowy tego cennego zabytku, na którego remont wydano do tej pory ponad 70 mln zł. W marcu sejm odrzucił wszystkie poprawki senatu do budżetu na 2020 rok a wśród nich wniosek o dofinansowanie przerwanej odbudowy mostu.

Akcję odbudowy mostu zniszczonego w czasie II wojny światowej zainicjowali społecznicy ze Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu i lokalni dziennikarze z Radia Tczew, TV Tetka, ”Dziennika Bałtyckiego” i portalu Tcz.pl. Pod petycją wzywającą do jego odbudowy podpisało się blisko 3500 osób. ”Poprzednie władze powiatu tczewskiego skłaniały się ku wersji z elementami nowoczesnymi, powołując się na stanowisko byłego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten zmienił jednak zdanie po kilku rozmowach z nowymi władzami powiatu, które przychyliły się do koncepcji głośno protestujących społeczników i miłośników historii Tczewa”.

Na podstawie artykułów: Tczew – Kończy się drugi etap remontu Mostu Tczewskiego. Decyzja konserwatora pokrzyżowała plany inwestora – Wiadomości – Aktualności | Lisewo Malborskie-Tczew. Most na Wiśle bez dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa | Malbork Nasze Miasto | Tczew – Most Tczewski w prokuraturze. Konserwator: cięcie przęsła to niszczenie zabytku – Wiadomości – Aktualności | Tczew – Walka o Most Tczewski w cieniu walki z koronawirusem – Wiadomości – Aktualności | Tczew – Nie ma kasy na Most Tczewski! Sejm hurtowo odrzucił senackie poprawki – Wiadomości – Aktualności | Tczew – Przyczółek gotowy. A w środku mnóstwo miejsca np. na cele muzealne – i pierwszy „eksponat” – Wiadomości – Aktualności

Na zdjęciu most obecnie z odbudowanym przyczółkiem. W przyszłości może w nim powstać Muzeum II Wojny Światowej (foto: tcz.pl). Obok most na zdjęciu archiwalnym (więcej: https://fotopolska.eu/Most_Lisewski_Tczew).
Poniżej wizualizacja odbudowanego mostu (za: https://dziennikbaltycki.pl/zobac…/ga/10377004/zd/19384424) oraz problematyczne przęsło ESTB zamontowane na moście tymczasowo w roku 1958 (foto: tcz.pl).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *