Tarnowo (woj. podlaskie) – remont dworu

We wczesnych latach XVIII wieku Tomasz Staniszewski wybudował barokowy dwór we wsi Tarnowo, dziś to część powiatu łomżyńskiego, gmina Miastkowo, w województwie podlaskim. Wcześniej mieścił się tam drewniany dworek Tarnowskich herbu Grzymała, nazwisko pochodzi właśnie od tej wsi. W latach sześćdziesiątych XIX wieku miejscowość wraz majątkiem dworskim kupił Romuald Ciemniewski i przebudował dwór w stylu klasycystycznym.

Z tego okresu pochodzą w zasadzie wszystkie elementy dekoracyjne ryzalitu frontowego i tylnego. Wewnątrz dworu znajduje się kaplica.

Ciemniewscy utrzymali dwór aż do czasów II wojny światowej, wtedy rozpoczęły się ich problemy. Udało im się uniknąć rozstrzelania przez żołnierzy radzieckich jednak ówczesny właściciel Franciszek zginął z rąk sąsiada. Dwór został jednak ograbiony przez żołnierzy radzieckich, zaś rodzina Ciemniewskich przeniosła się do Warszawy, a później jej część rozjechała w różne strony.

Podobnie jak wiele innych historii dworów ziemiańskich i tą dopadła reforma rolna, czyli w praktyce upaństwowienie we wczesnym okresie PRL. Przez pierwsze 20 lat był utrzymany w jako takim stanie. Podobnie jak w przypadku dworu w Chotyczach omawianym niedawno i tu mieściła się szkoła oraz mieszkania (są źródła mówiące o mieszkaniach dla nauczycieli, w przypadku dworu w Chotyczach nie dokopaliśmy się do takich informacji). Potem było jednak już tylko gorzej, zaś potomkini, Zofia Bagińska z Ciemniewskich od czasu do czasu wracała jednak i oglądała popadający w coraz gorszą ruinę majątek.

W 2015 roku dwór został kupiony w przez osoby prywatne które rozpoczęły jego rewitalizację i przebudowę. Zmienił się daszek werandy od strony ogrodu oraz dodane zostały lukarny. Załączone zdjęcia są ogólnodostępne i możliwe do pobrania, dodajemy jednak link do google maps, gdzie jest ich więcej i można zobaczyć także niedostępne inaczej widoki.

Źródła: Tarnowo (dworypogranicza.pl) | Zespół dworski z XVIII w. (Tarnowo) – Ciekawe Podlasie | Dwór Tarnowo – Mapy Google

Dwór przed remontem
Dwór po remoncie

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *