Czy Amerykanie wolą neoklasycyzm? Wyniki badania

Pierwsza ilustracja ukazuje pawilon ogrodowy zaprojektowany przy Białym Domu przez… Melanię Trump. Pawilon został zaprojektowany tak by tworzył harmonijną całość z zabytkowym założeniem Białego Domu (1792-1800). Według pierwszej damy USA, która zanim rozpoczęła karierę jako modelka studiowała architekturę na Uniwersytecie w Lublanie, nowy pawilon będzie ”świadectwem amerykańskiego rzemiosła i umiejętności”.

Więcej: Melania Trump is building a classically inspired tennis pavilion on the White House lawn | News | Archinect

Drugie zdjęcie pokazuje wyniki badania dotyczącego preferencji estetycznych Amerykanów. Często mówi się, że klasyczną architekturę preferują osoby o poglądach bardziej tradycyjnych. Jak się jednak okazuje preferencje estetyczne nie zależą od poglądów politycznych. Według badania zarówno republikanie jak i demokraci w takim samym stopniu preferują architekturę tradycyjną nad architekturę nowoczesną. Co więcej, klasycyzm zdecydowanie wygrywa niezależnie także od wieku, rasy, wykształcenia, dochodu, miejsca zamieszkania czy religii.

Badanie zostało przeprowadzone w związku z planowanym wprowadzeniem zarządzenia, które określa neoklasycyzm jako obowiązkowy styl wszystkich nowo powstających budynków federalnych USA.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 2000 osób przez The Harris Poll dla National Civic Art Society. W badaniu zestawiono przykładowe budynki klasyczne z modernistycznymi i poproszono o wskazanie lepszego.

Najmniej popularnym stylem w architekturze okazał się być brutalizm (poparcie na poziomie ok. 18%). Wyniki badania: Americans’ Preferred Architecture for Federal Buildings — National Civic Art Society

Czy zdanie opinii publicznej powinno być brane pod uwagę przy projektowaniu nowych budynków użyteczności publicznej?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *