|

Kłodzko – Fort Owcza Góra podnosi się z ruiny

Zdjęcia poniżej dzieli tylko 19 miesięcy! Tak wyglądał Fort w lutym 2022 a tak wygląda obecnie. Jeszcze w 2015 architekci planowali „w doskonały sposób połączyć przeszłość z teraźniejszością” i wybudować na budynkach Fortu szklane biurowce i apartamentowce!

Foto: Grzegorz Basiński, FB/Kłodzko po roku 1989.

„To już nie marzenia ani wizualizacje, tak prezentuje się Kłodzki Inkubator Przedsiębiorczości w Koszarach Białych fortu Owcza Góra. Można śmiało powiedzieć, że dzięki naszej pracy obiekt odrodził się jak Feniks z popiołów – miejsce przez kilkadziesiąt lat zaniedbywane i dewastowane, zmieniliśmy w centrum rozwoju młodych przedsiębiorstw. Przy budynku i w otoczeniu Inkubatora trwają ostatnie prace kosmetyczne, ale już teraz możemy powiedzieć, że na forcie Owcza Góra to nie jest nasze ostatnie słowo„, oświadczył wczoraj Burmistrz Miasta Kłodzka Michał Piszko.

A to jeszcze nie wszystko! „Ukończony został projekt odtworzenia górnej stacji historycznego wyciągu towarowego, odtworzenia wieży widokowej, zagospodarowania terenu przy Koszarach Czerwonych. Jak zapowiedział burmistrz Kłodzka – To będzie kolejna ciekawa i atrakcyjna realizacja w Forcie Owcza Góra.”

„Koszt budowy inkubatora to 11,5 mln zł, z czego 80% stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego. Inkubator ma być jednym z elementów nowej infrastruktury w forcie: – Oprócz tego w tej i przyszłej kadencji na terenie Owczej Góry zostanie zainwestowanych 20 mln zł, bo mówimy jeszcze o infrastrukturze towarzyszącej typu projektowana ścieżka rowerowa, wieża widokowa czy miejsca rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców – mówi M. Piszko.”

Więcej: Kłodzko: za rok ruiny koszar w Forcie Owcza Góra przestaną straszyć – 24klodzko.pl

Wschodnie skrzydło budynku koszarowego w 2012.
Foto: Termit/dolny.slask.org.
To samo skrzydło budynku koszarowego obecnie.
Foto: Ryszard Otfinowski
Zrekonstruowany detal na elewacji koszar.
Foto: Ryszard Otfinowski
Wnętrza Koszar Białych – Kłodzki Inkubator Przedsiębiorczości.
Foto: FB/Michał Piszko Burmistrz Miasta Kłodzka
Poprzednia, zarzucona koncepcja.
„Ponad 1 mln zł wygrała firma [One]+ Group w konkursie na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną fortu „Owcza Góra” wraz zagospodarowaniem terenu
ogłoszonym przez „Wadex-Invest” a przeprowadzonym w trybie europejskim.”
Za: Zwycięska wizja fortu „Owcza Góra” | DKL24.pl – Aktualne informacje z ziemi kłodzkiej i okolic
Poprzednia, zarzucona koncepcja.
Za: Zwycięska wizja fortu „Owcza Góra” | DKL24.pl – Aktualne informacje z ziemi kłodzkiej i okolic
Kłodzko – Owcza Góra. Wizualizacja poterny.
Il. Creoproject
Kłodzko – Owcza Góra. Wizualizacja wieży widokowej.
Il. Creoproject

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *