|

Zamek w Olsztynie (koło Częstochowy) – zakończyły się prace przy Baszcie Studziennej

„30 września odbyło się otwarcie zrekonstruowanej części olsztyńskiego zamku. Od tego dnia będzie można zwiedzać również basztę, która nigdy dotąd nie była udostępniona dla turystów. W baszcie studziennej odtworzono oryginalne kondygnacje, zrekonstruowano okna i otwory strzelnicze. Wewnątrz powstała klatka schodowa, w której po drewnianych schodach można wejść na poszczególne poziomy. Dla turystów będzie także udostępniona obszerna jaskinia zamkowa dolna.”

Poniżej w galerii efekty prac jakie prowadzono na zamku od 2017 r., a które obejmowały również Zamek Górny. Jak Państwo oceniacie rezultaty? Na jakim poziomie stoi wykończenie i prace murarskie, które nieraz już krytykowano przy okazji innych inwestycji zamkowych w Polsce?

„Przebudowa zamku wspomagana jest z funduszy unijnych, ale większość środków przeznaczonych na odrestaurowanie części obiektu pochodzi z zasobów Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie. Prace konserwatorskie, w tym budowlane, są ściśle połączone z badaniami naukowymi i ratowniczymi. – Obszar robót w pierwszej kolejności objął Basztę Studzienną oraz pomieszczenia w dolnej jaskini zamkowej. Naszym celem jest odtworzenie dawnych poziomów użytkowych i udostępnienia ich zwiedzającym. Takież same prace dotyczą zamku górnego – mówił jeszcze w trakcie prac na zamku Włodzimierz Nabiałek, przewodniczący Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie. Dzięki pracom archeologicznym została odkopana studnia, wybudowane dwie sale, gdzie będzie prezentowana historia zamku i jego restauracji. Wybudowane zostały też schody łączące trzy kondygnacje. Wszystkie prace na zamku i badania archeologiczne prowadzone były zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków i pod jego kontrolą. Kolejne prace rekonstrukcyjne i odkrywcze zapewne przed nami, ale potrzebne są na nie nowe środki, o które Wspólnota będzie się wciąż starać i wypracowywać.”

„Koszt prac wyniósł 18 mln zł, z czego 5 mln zł to wkład własny Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie – Trzeba było sprzedać należące do nas grunty, ale uznaliśmy, że zamek jest wart wiele więcej niż jakiekolwiek tereny – stwierdził przewodniczący Wspólnoty Włodzimierz Nabiałek”

Jako ciekawostka dwie wizualizacje z dostępnej na oficjalnej stronie zamku pracy inżynierskiej pt. „Rewitalizacja średniowiecznych ruin zamku w Olsztynie”. Nowoczesne adaptacje średniowiecznych zamków nie cieszą się raczej w Polsce zbyt dużym uznaniem. Mimo to wydaje się, że na uczelniach takie pomysły są bardzo często rozważane.

Info za: Prace konserwatorskie na zamku – -= ZAMEK KRÓLEWSKI w OLSZTYNIE k. Częstochowy =- (zamekolsztyn.pl) | Wiadomości Częstochowa – Życie Częstochowy i powiatu Będzie można zwiedzać niedostępne dotychczas części zamku w Olsztynie – Wiadomości Częstochowa – Życie Częstochowy i powiatu (zycieczestochowy.pl) | Część zamku w Olsztynie została zrekonstruowany – zobacz jak wygląda teraz! Zobacz ZDJĘCIA ze środka. Turyści zobaczą to wiosną | Częstochowa Nasze Miasto | Armatni salut na koniec prac rekonstrukcyjnych na zamku w jurajskim Olsztynie. Wiosną ich efekt zobaczą turyści (wyborcza.pl)

Widok na Basztę Studzienną zamku w Olsztynie k. Częstochowy, „przed” i „po”. Na dole widoczne odsłonięte filary mostu na dziedziniec główny.
Foto: tuitam.info (G), gazeta.pl (D).
Zamek w Olsztynie k. Częstochowy w 2008 i w 2022. Nadbudowany mur zastąpił metalowe barierki.
Foto: fotopolska.eu
Zamek w Olsztynie k. Częstochowy w 2013 i w 2022.
Foto: fotopolska.eu
Południowy mur dziedzińca głównego w 2011 i w 2022.
Foto: fotopolska.eu
Nadbudowa cysterny na wodę, zamek górny, 2020.
Foto: giekaa/forum.zamki.pl
Wnętrze Baszty Studziennej „przed” i „po”.
Foto: Waldemar Deska/PAP (G), Marcin Lor (D).
Udostępniona do zwiedzania jaskinia zamkowa dolna.
Foto: Gmina Olsztyn.
Rampa wiodąca do Baszty Studziennej przechodząca pomiędzy zachowanymi filarami dawnego mostu na dziedziniec główny.
Foto: Gmina Olsztyn.
Wnętrza Baszty Studziennej, sale konferencyjna, muzealna oraz schody.
Foto: Gmina Olsztyn.
Rekonstrukcja wyglądu zamku w II poł. XVI w.
Rys. A. Wagner
„Rewitalizacja średniowiecznych ruin zamku w Olsztynie”, Weronika Kruszyńska, rok IV sem. VII 2018/19, dyplom inżynierski architektury i konserwacji zabytków, promotor prof. zw. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka, promotor pomocniczy dr hab. inż. arch. Jolanta Sroczyńska.
„Rewitalizacja średniowiecznych ruin zamku w Olsztynie”, Weronika Kruszyńska, rok IV sem. VII 2018/19, dyplom inżynierski architektury i konserwacji zabytków, promotor prof. zw. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka, promotor pomocniczy dr hab. inż. arch. Jolanta Sroczyńska.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *