Olsztyn – Dom Polski – rekonstrukcja z 1980 roku

„Ten neorenesansowy budynek będący siedzibą Instytutu Północnego im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie został wybudowany w 1980 r. i wpisany do rejestru zabytków dziewięć lat później jako „wierna rekonstrukcja budynku wzniesionego w tym miejscu w roku 1890 (…)” mieszczącego Central Hotel, następnie kolejno pod nazwą Reichshof, International, Dom Polski i Concordia.

Oryginał, zlokalizowany nieco bliżej ul. Partyzantów i różniący się kilkoma detalami, rozebrano pod koniec lat 70. XX w.

O jego odbudowie zadecydowało znaczenie, jakie miał dla ludności polskiej w Olsztynie w okresie międzywojennym i związana z tym interwencja ówczesnego dyrektora Ośrodka Badań Naukowych (OBN), uznanego historyka, dr Jerzego Sikorskiego razem z W-MWKZ Lucjanem Czubielem u lokalnych władz. Nowy kolor elewacji to przywrócenie kolorystki oryginału, zachowanej na detalach architektonicznych przechowywanych w instytucie. Dla dopełnienia kompozycji przemalowano również okna, choć w tym przypadku konieczne było wybranie jednego z kolorów popularnych na przełomie XIX i XX w. Historyczne zdjęcie wskazywało jedynie, że były one ciemniejsze od ścian. Wnętrza mają charakter modernistyczny z okresu budowy.”

Za: Dom Polski – Zabytek.pl

Dom Polski w Olsztynie w trakcie rekonstrukcji.
Współczesne zdjęcie Domu Polskiego w Olsztynie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *