Łódź – odbudowa drewnianego kościoła w Mileszkach

Dobre wieści z Łodzi!

W kwietniu ruszyła odbudowa drewnianego kościoła w Mileszkach (niegdyś osobna wieś, dziś część miasta).

Świątynia uległa pożarowi 31 sierpnia 2015 roku. Mimo szybkiej akcji strażaków spaleniu uległa wieża, dach, część konstrukcji ścian oraz wnętrze. Po pożarze w parafii zawiązał się społeczny komitet odbudowy. O wsparciu finansowym rekonstrukcji zadecydowała Rada Miasta Łodzi. Zbiórkę pieniędzy na odbudowę rozpoczął także metropolita łódzki.

Odbudowany kościół ma być wierną rekonstrukcją XVIII-wiecznej świątyni (początkowo dyskutowano także wybudowanie nowego murowanego kościoła). Za projekt odpowiada architekt Wojciech Szygendowski (były wojewódzki konserwator zabytków). Wykonawcą jest firma RW Projekt z Małopolski. W świątyni pojawią się ocalałe z pożaru drewniane elementy konstrukcji zabezpieczone dzięki finansowej pomocy MDiKN. Nowe elementy zostaną specjalnie postarzone. Budowa zakończy się w 2022 roku.

Modrzewiowy kościół w Mileszkach powstał w 1543. Była to już trzecia świątynia jaka stanęła w tym miejscu. Kościół częściowo spłonął w 1766. Dzięki wysiłkowi parafian i właścicieli wsi został wtedy odbudowany i rozbudowany jeszcze w tym samym roku.

Wizualizacja i projekt: Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Doroty i Jana Chrzciciela w Łodzi Mileszkach (parafiamileszki.pl) Foto arch.: tulodz.pl

Artykuł: Odbudowa kościoła w Mileszkach zacznie się po Wielkanocy. Jest umowa z wykonawcą robót | Dziennik Łódzki (dzienniklodzki.pl)

Aktualności z budowy: Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Doroty i Jana Chrzciciela w Łodzi Mileszkach (parafiamileszki.pl)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *