Budapeszt – rekonstrukcja Pałacu Arcyksięcia Józefa

Węgrzy przygotowują kolejną rekonstrukcję na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie a wizualizacje prezentują się imponująco: „W tym roku rozpocznie się odbudowa dawnego Pałacu Arcyksięcia Józefa na placu św. Jerzego, który będzie wyglądał tak samo jak rezydencja arystokratyczna zburzona w 1968 r. Najpiękniejsze wnętrza, otwarte dla szerokiej publiczności, zostaną zrekonstruowane w pierwotnej formie. Budynek będzie pełnił funkcje biurowe.” – czytamy na profilu FB Narodowego Programu Hauszmanna.

Pałac Arcyksięcia Józefa na Wzgórzu Zamkowym, tuż obok Pałacu Królewskiego, został uszkodzony podczas oblężenia Budapesztu w latach 1944-45. Po wojnie służył jako mieszkania robotnicze. Podpalony w 1968 roku został następnie wyburzony. Z budowli do dziś ocalały jedynie fundamenty. Rekonstrukcja budynku ma zakończyć się w 2023.

Warto przypomnieć, że w tym samym czasie toczy się szereg innych prac m.in. trwa rekonstrukcja zachowanych częściowo gmachów Ministerstwa Finansów i Narodowego Archiwum gdzie pod odbudowę wieży i rebudowę nowego skrzydła wyburzony został niedawno budynek z lat 70-tych. W centrum miasta natomiast w trakcie bądź planowanych jest przywrócenie kilku zniszczonych po wojnie hełmów XIX-wiecznych eklektycznych kamienic.

New Traditional Architecture | Facebook

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *