|

Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie znów jest piękna!

Trwający od roku 2019 remont fasady wielkomiejskiej kamienicy jest już na ukończeniu, a spod demontowanych rusztowań wyłania się zrekonstruowany detal architektoniczny.

Kamienicę Wolfa Krongolda (nazywaną również ”Pekinem”) ukończono w 1899 r. Uszkodzona w czasie II wojny światowej. Po wojnie odbudowana na mieszkania komunalne. W latach 50. z elewacji zbito wszystkie ozdobne detale pozostawiając jedynie attykę ze starcem i młodzieńcem. W latach 60. usunięto balkony oraz kutą ozdobną bramę. W 2003 r. eksmitowano, ze względu na zły stan techniczny budynku, wszystkich mieszkańców (o czym mówią dwa filmy dokumentalne „Pekin. Złota 83.” oraz „U nas na Pekinie”). W 2015 r., po sześciu próbach sprzedaży, od miasta kamienicę (za 21 mln zł) kupił nowy właściciel. Kilka miesięcy później w budynku wybuchł pożar.

Obecnym właścicielem kamienicy jest firma AFI Europe Poland. Po remoncie budynek stanie się luksusowym apartamentowcem. Modernizację kamienicy zaprojektowała pracownia PBPA Projekt.

Foto: Adrian Grycuk/wiki (G), Tomzaw999 (D).

Poniżej kolejne dwa zdjęcia remontowanej kamienicy Wolfa Krongolda w Warszawie. Pierwsze ukazuje jedyny nie zniszczony w latach 50. detal fasady kamienicy – attykę, po remoncie i na tle współczesnej Warszawy. Druga fotografia pokazuje stan attyki przed remontem.

Foto: kafarek/skyscrapercity.
Foto za: polishsoccer.com

Postać starca symbolizuje XIX wiek, młodzieńca – wiek XX. Data między rzeźbami upamiętnia rok oddania budynku do użytku. Wnętrza kamienicy miały być rozebrane i wybudowane na nowo. Ich stan po latach dewastacji a jeszcze przed pożarem prezentował się tak: Galeria 1 | Galeria 2

Czy udało się cokolwiek uratować? Poniżej film ukazujący obecny stan remontowanej kamienicy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *