Dzięki trwającej rewaloryzacji Twierdza Wisłoujście pięknieje! (…ale na rekonstrukcję hełmu jeszcze poczekamy).
„Rewaloryzacja zajmującego blisko 17 ha kompleksu obejmuje dwa budynki położone na Szańcu Wschodnim oraz wnętrze Fortu Carre – wieży, wieńca, kamieniczek, muru oporowego oraz trzech bastionów. Od ubiegłego roku prowadzone są prace konserwatorskie oraz prace budowlane. Od przyszłego roku aż do lata 2024 roku prowadzone będą prace adaptacyjne, które przystosują obiekty do potrzeb zwiedzających. Niektóre z nich zostaną udostępnione do zwiedzania już w 2023 roku.”
W wyniku zakończonych w sierpniu prac m.in.: zrekonstruowano zadaszenie Wieńca w środku Fortu Carre i odsłonięto ukrytą pod betonem oryginalną ceglaną nawierzchnię, odtworzono stolarkę okienną i przywrócono oryginalne kolory kamieniczek-tzw. „domków oficerskich”, na wieży-latarni zrekonstruowano portal i tablicę upamiętniającą odbudowę wieży w 1721 r.
Niestety nie wiadomo jeszcze kiedy zrekonstruowany zostanie hełm wieży: „Odbudowa barokowego hełmu wieży Twierdza Wisłoujście – Muzeum Gdańska to jedna z tych inwestycji, która nie otrzymała dofinansowania w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Złożyliśmy 10 wniosków i żaden z nich nie został pozytywnie rozpatrzony” oświadczył Piotr Grzelak zastępca prezydenta Gdańska ds. spraw zrównoważonego rozwoju i inwestycji.
Na rewaloryzację Twierdzy przeznaczono ok. 30 mln zł.
Nowe wieści w sprawie rekonstrukcji pałacu w Dowspudzie (woj. podlaskie). Prezentujemy projekt rekonstrukcji przedstawiony na radę konserwatorską! Konserwator rekomenduje jednak ZANIECHANIE REKONSTRUKCJI pałacu bądź REKONSTRUKCJĘ JEDYNIE ELEWACJI FRONTOWEJ. Minęły trzy lata odkąd ostatni raz informowano o planach rekonstrukcji Pałacu Paca w Dowspudzie. W międzyczasie często otrzymywaliśmy od Państwa listy z zapytaniem o losy inwestycji, która…
„W dniu 12 stycznia 2022 roku, niemal w 19. rocznicę pożaru pałacu, na jego dach powrócił orzeł. Kompozycja orła powstała dzięki wspaniałym umiejętnościom i wysiłkowi artysty i całego zespołu osób w oparciu o zebrany obszerny materiał ikonograficzny i istniejące realizacje z epoki. Orzeł został stworzony od podstaw, gdyż nie miał on swojego odpowiednika. Jest to…
Beton, szkło i stal kojarzą się nierozerwalnie z architekturą nowoczesną, minimalizmem, funkcją. Być może trudno wyobrazić sobie, że mogłyby one służyć także w tworzeniu architektury zdobnej w detal, pięknej w tradycyjnie pojmowanym tego słowa znaczeniu. Tymczasem każdy z tych materiałów był wykorzystywany już w architekturze wcześniej. Beton wymyślili w starożytności Rzymianie a stal i szkło…
Dzisiejszy post będzie o zabytku który udało się uratować nim popadł w stan tragiczny. Żelechów leży na pograniczu województwa Mazowieckiego i Lubelskiego, po stronie mazowieckiej. Budowa klasycystycznego pałacu zaczęła się w 2 poł. XVIII wieku za sprawą Joanny Lubomirskiej, wdowy po Jerzym. Jeszcze przed zupełnym ukończeniem przechodził z rąk do rąk, raz mniej, raz bardziej…
„Dom w stylu wilhelmińskim, wybudowany w 1883 roku w brandenburskiej wsi Garz (nazwa pochodzi od słow. gard – gród), który został przebudowany nie do poznania w 1980 roku, odzyskał swój pierwotny wygląd. Poniższe zdjęcie pochodzi z marca 2024 roku. Niech będzie to zachętą do przywrócenia dawnej świetności innym pięknym domom w stylu wilhelmińskim.” Za: Mirco…
Remont kamienicy (ul. Wroniecka 5) połączony z „rekonstrukcją szczytu na poznańskim Starym Mieście”: „Wszystkie detale architektoniczne wykonane od nowa metodą tradycyjną ciągnioną”. W wyremontowanej kamienicy znajdą się mieszkania (200m2, ogród).Dom przy ul. Wronieckiej 5: „zbudowany w XV wieku, ponownie w 1736, rozbudowany w latach 1784-1785, przebudowany w latach 1873-1876 i 1907, odbudowany w 1946”. W…