Bielsko-Biała – naprawa rzeźb nagrobnych zniszczonych przez wandala

Zniszczenie rzeźby z aniołami na starym cmentarzu ewangelickim w Bielsku-Białej zajęło wandalowi zapewne kilka chwil. Dziś wraca ona na swoje miejsce dzięki nowatorskiej technice oraz ciężkiej pracy absolwentki Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie.

Marmurowa rzeźba autorstwa wiedeńskiego mistrza Franza Vogla zdobiła pierwotnie grobowiec burmistrza Bielska Karola Ferdynanda Sennewaldta i jego rodziny. Niestety po wojnie nieczynny ewangelicki cmentarz stał się ofiarą postępującej dewastacji. W 2013 roku nieznany sprawca rozbił głowy i torsy aniołów z grobowca. Zniszczona rzeźba stała się przedmiotem pracy mgr Justyny Latoń. Na podstawie materiałów archiwalnych oraz analogii zrekonstruowano zniszczone fragmenty metodą taszlowania, czyli uzupełnienia niezachowanej formy rzeźbiarskiej tożsamym materiałem kamiennym. Jak czytamy na profilu Wydziału Konserwacji ASP „podczas rekonstrukcji zastosowano nowatorskie rozwiązanie bazujące na nowoczesnych technologiach – skaningu 3D i obrabiarce sterowanej numerycznie (CNC)”. Pozwoliło to na idealne zespolenie odtworzonych elementów z zachowanymi. Wyremontowany w całości grobowiec będzie można podziwiać zapewne już pod koniec roku.

Tymczasem pokazujemy efekt prac oraz zdjęcia grobowca. Po więcej zdjęć odsyłamy na profil Wydziału: Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie – posty | Facebook

Poniżej w komentarzu krótka, ale bardzo ciekawa relacja filmowa z procesu tworzenia rekonstrukcji niezachowanych fragmentów rzeźby!

Praca magisterska pani mgr Justyny Latoń pt. Problematyka metody taszlowania na przykładzie konserwacji marmurowej kompozycji rzeźbiarskiej z grobowca rodziny Sennewaldt, realizowana była w pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej, Stiuku i Ceramiki pod kierunkiem dr. Mariusza Wrony.

Marmurowa rzeźba autorstwa wiedeńskiego mistrza Franza Vogla z grobowca burmistrza Bielska Karola Ferdynanda Sennewaldta, przed i po rekonstrukcji.
Foto: Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie.
Grobowiec burmistrza Bielska Karola Ferdynanda Sennewaldta przed zniszczeniem i w 2013 r.
Foto: beskidia.pl (L), fototeo.pl (P).

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *