Skała (woj. dolnośląskie, powiat lwówecki) – rusza odbudowa pałacu

”Właściciele pałacu w Skale poinformowali o rozpoczęciu prac mających na celu odbudowę tego obiektu, a także przywrócenie ogrodu do stanu sprzed lat. Pałacem w Skale od kilkunastu tygodni zarządza fundacja. W jej zarządzie znajdują się wykształceni specjaliści związani z historią, kulturą, etnografią i sztuką.” (Historyczna chwila – rusza odbudowa Pałacu w Skale. (lwowek24.pl)

Właściciele pałacu szukają informacji o zaginionym w XIX w. renesansowym portalu. W istocie pałac skrywać może wiele tajemnic i niespodzianek. Na jednym ze zdjęć z 1980 r. widoczna jest zamurowana kolumna. Pałac posiadał niegdyś renesansową loggię, ale została ona zamurowana w XVIII w. We wnętrzach można odnaleźć resztki renesansowego sgraffita zdobiącego północną elewację dawnego dworu. Ponadto w jednej z pałacowych piwnic istnieje przejście prowadzące pomiędzy naturalnymi skałami do szczeliny położonej 4 metry niżej…

Zarys historii

Pałac w Skale powstał w 1513 r. jako renesansowy dwór. Przebudowywany w XVII w. i na przełomie XVIII/XIX w. Pałac znany był ze względu na swoje tarasowe ogrody, uznawane za jedne z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku. W okresie międzywojennym był udostępniony do zwiedzania. W 1945 r. ograbiony i częściowo zniszczony przez armię czerwoną. Potem w zarządzie PGR-u a następnie Lasów Państwowych. W latach 70. nieremontowany ostatecznie popadł w ruinę. W 2014 r. zawaliła się wieżowa dobudówka.

Profil FB Pałacu: Pałac Skała | Facebook

Foto: pałac w 2014 r. (arkadoo/polska-org.pl), wizja rekonstrukcji pałacu (Sebastian Borecki, więcej: Aktualności – Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śląski (lwowekslaski.pl)
Kolumna między obramowaniem okiennym i jednym z wejść do Pałacu w Skale w 1980r.
Foto: Renata R./fotopolska.eu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *