Kraków – nowy hotel pod Wawelem

Kamienica Powiśle 10 stoi w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Krakowa, tuż obok Zamku Wawelskiego i przy nadwiślańskich bulwarach. W wyniku niekorzystnego remontu budynek utracił cały wystrój architektoniczny. Wraz z adaptacją na hotel budynek czeka rekonstrukcja detalu oraz…nadbudowa/przebudowa, która ma być ”twórczym nawiązaniem do historycznej krakowskiej architektury”. Jakie jest Państwa zdanie na temat projektu?

Kamienica powstała około 1900 r. jako pierwsza w obecnej pierzei ul. Powiśle. Przy okazji nadbudowy w 1930 r. skuto zdobienia a cegłę ukryto pod tynkiem. W takim stanie przetrwała do dziś.

”Zdecydowaliśmy się przywrócić pierwotny blask i piękne proporcje projektowanej kamienicy, używając zabiegów projektowych adekwatnych do aktualnych czasów, kontekstu miejsca, wartości historycznej oraz możliwości współczesnej technologii. Rewitalizacja zakłada przywrócenie pierwotnej cegły i historycznych zdobień, oraz likwidację niedbale nadbudowanej ostatniej kondygnacji w latach późniejszych, dzięki czemu kamienica odzyska pierwotny wygląd z roku 1900.”

”Nadbudowa budynku polega na zdefiniowania nowatorskiej struktury wyrastającej z historycznego DNA miejsca. Autorzy projektu szukają wątków typowo krakowskich, inspiruje ich lokalna architektura – Zamek Królewski na Wawelu, mnogość stylów, gotyk, krakowskie kopuły, renesansowe krużganki oraz modernizm.”

”Zaprojektowana w pełni przeszklona fasada parteru stanie się jednocześnie ekspozycją muzealną, pokazującą odsłonięte historyczne mury oraz zabytkowe stropy. Odsłaniając fasadę parteru architekci tworzą nowy salon miejski, który połączy przestrzeń ulicy z komercyjnym wnętrzem kamienicy.”

”Powstaje nowa forma, na wskroś nowoczesna, która wyrasta z historii i tradycji. Podziały nadbudowy biorą swój początek z niższych kondygnacji, a linie okien płynnie przechodzą w kasetonowy drewniany strop. Poprzez miękką, nieco odchylającą się linię, która nawiązuje do konstrukcji gotyckich i krakowskich kopuł, uzyskano piękne przysłonięcie ścian szczytowych sąsiednich kamienic, jednocześnie minimalizując skalę i wysokość budynku oglądanego z perspektywy ulicy Powiśle.”

Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś. Obiekt realizuje firma Epol Holding. Więcej: W zabytkowej kamienicy pod Wawelem powstanie unikalny hotel. To projekt BXB Studio (propertydesign.pl)

Obecny wygląd kamienicy i projektowana przebudowa
Detal nowej nadbudówki

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *