|

Kraków – coraz bliżej końca rekonstrukcji Domu Młynarza w Mogile

Obiekt można podziwiać już z zewnątrz. Niedawno wprawiono zrekonstruowane tradycyjnymi metodami okna (patrz: komentarz!). Wcześniej budynek pokryto wapnem z dodatkiem ultramaryny. Wewnątrz praca jeszcze wre…” Pierwszy etap ratowania domu prawie zakończony. Po rozbiórce, konserwacji i rekonstrukcji wygląda jak nowy. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi belki będą na zewnątrz pobielone jak nakazuje miejscowa tradycja. Zmieniony kształt dachu zaproponowano na podstawie historycznego zdjęcia, na którym widać, że ta część dachu miała właśnie taki naczółek” – relacjonuje w mediach społecznościowych Antoni Łapajerski, miłośnik historii Nowej Huty i autor FB „Nowa Huta mniej znana”.

Dom Młynarza to jeden z ostatnich reliktów drewnianej zabudowy wsi Mogiła. Powstał w 1870 r., dobudowany do młyna przy klasztorze Cystersów w Mogile. Należał do pokoleń młynarzy. Ostatni z nich pracował tu do roku 1955. W czasie użytkowania przez ostatnich właścicieli, drewniana nadbudowa młyna została rozebrana, a dom zwolna popadał w ruinę. W 2019 r. zagrożony zniszczeniem budynek odkupiło Muzeum Kultury i Duchowości Cystersów. W 2021 r. dom został rozebrany. Elementy konstrukcyjne poddano dezynfekcji i dezynsekcji. Następnie obiekt złożono z powrotem. Udało się uratować 90% zabytkowej materii. Pozostałe 10% zrekonstruowano tradycyjnymi metodami.

Obiekt docelowo ma być miejscem, w którym będzie można zapoznać się z historią Mogiły a także zrelaksować przy kawie i herbacie. W przyszłości planowana jest jeszcze rekonstrukcja rozebranych kilkadziesiąt lat temu parterowych zabudowań młyna.

Dom i jego przeniesienie na FB/Konserwator Zabytków: Kiedy był ten dzień ostatni, gdy usiadł,… – Konserwator Zabytków | Facebook | Rekonstrukcja Domu na FB/Konserwator Zabytków: Dziś na budowie. Jesteśmy w Domu Młynarza w… – Konserwator Zabytków | Facebook | Na FB Nowa Huta mniej znana: Uczestnicy odbywającej się w Krakowie… – Nowa Huta mniej znana | Facebook | Prasa: Kraków. Zabytkowy Dom Młynarza w Mogile nabrał niebieskiej barwy | Gazeta Krakowska | Kraków. Rozebrany XIX-wieczny dom młynarza w Mogile składany na nowo. Będzie częścią muzeum cystersów | Kraków Nasze Miasto

„Remont XIX-wiecznego budynku w Mogile w zakresie: fundamentów, drewnianej konstrukcji ścian i dachu oraz koniecznych prac instalacyjnych ma dofinansowanie przyznane przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Na tegoroczny etap remontu wynosi ono 452 tys. 890 zł (co stanowi prawie 72 proc. kosztów przedsięwzięcia).”

Dom młynarza przed i po rekonstrukcji.
Foto: Dom Młynarza w 2020 za FB/Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, Dom Młynarza obecnie za FB/Nowa Huta mniej znana.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *