Karpacz (woj. dolnośląskie) – remont hotelu Sanssouci na ukończeniu

Budynek od lat 90. pozostawał nieużytkowany i popadał w ruinę. Teraz znów będzie działał w nim hotel. Kolorystyka po remoncie ma być charakterystyczna dla regionu do 1945 r. Obiekt rozbudowano o szklane skrzydło. Według zapowiedzi wnętrza mają powrócić do pierwotnej aranżacji, znanej z archiwalnych zdjęć. Inwestorem jest Grupa Europlan Artura Koziei. Koszt inwestycji szacowany był pierwotnie na 50mln zł. „Hotel Sanssouci został wybudowany w Karpaczu około 1897 roku. Nowoczesny i luksusowy obiekt szybko stał się znany w kraju i Europie. Hotel posiadał 85 miejsc noclegowych restauracje, centralne ogrzewanie nawet kasyno, a winda, która funkcjonowała w obiekcie była symbolem czystego luksusu.

Podczas wojny budynek stał się ośrodkiem wypoczynkowym żołnierzy, a w roku 1944 przeniesiona została do niego z Berlina ambasada Japonii. Po kapitulacji Niemiec w hotelu urzędowały wojska radzieckie, a później UB. O działalności hotelu w latach powojennych wiadomo niewiele.

W latach późniejszych obiekt został przekazany Funduszowi Wczasów Pracowniczych. Nadana mu zostaje nazwa „Urocza” i pod tym szyldem funkcjonował do połowy lat 90. Jak się jednak okazało, dla FWP utrzymanie tego miejsca było nieopłacalne i hotel został sprzedany. Przekazywany z rąk do rąk nie doczekał się remontu. Jedynie, a może aż, dach został wyremontowany, dzięki czemu wnętrza nie zostały zalane przez deszcze i roztopy.”

Wywiad z inwestorem oraz ujęcia zniszczonych, ale wciąż pięknych wnętrz na stronie hotelu w materiale filmowym: Deweloper Artur Kozieja | Hotel Sanssouci

Za: To był najbardziej ekskluzywny hotel w Karpaczu. Sanssouci w Karpacz zachwycał już lata temu. Czekamy na jego przemianę | Jelenia Góra Nasze Miasto | Facebook

Hotel Sanssouci przed i po remoncie. Źródło: FacebookHannibal Smoke: Emplarium

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *