Czarnolas (woj. mazowieckie) – zakończył się remont oficyny dworskiej w Muzeum Jana Kochanowskiego

Latem tego roku zakończył się remont oficyny przy dworze w Czarnolesie, siedzibie Muzeum Jana Kochanowskiego. Chyba niewiele osób spodziewało się jak bardzo zmieni się budynek. Jak oceniają Państwo efekt tego remontu?

„Zakończyły się prace związane z konserwacją i adaptacją XIX-wiecznej oficyny dworskiej wchodzącej w skład zespołu dworsko-parkowego, w którym mieści się Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. W czwartek odbyło się uroczyste otwarcie obiektu. Prace związane z rewitalizacją i adaptacją oficyny dworskiej trwały dwa lata. Zakres robót był bardzo szeroki.

Zachowane elementy architektury drewnianej, tj. ściana wieńcowa, krokwie czy belki stropowe, przeszły konserwację i zostały zabezpieczone przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Wymieniono kamienne schody, odtworzono oryginalne gontowe zadaszenie i wyjście do ogrodu na drewniany taras.

W pomieszczeniu, w którym będzie prowadzona działalność edukacyjna, została ułożona nowa podłoga z desek, a w sieni położono drewniany bruk. Na ścianach znajdują się tak jak dawniej tynki z gliny zmieszanej ze słomą. Z zewnątrz drewniany budynek został pomalowany na biało, okna wraz z okiennicami i drzwi mają bladozielony kolor.

Oficyna odzyskała dawny blask, a samo muzeum zyskało nowe przestrzenie. Dzięki temu nie tylko udało się uratować budynek, ale też zwiększyć atrakcyjność tego miejsca – zauważył radny województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak. Realizacja inwestycji kosztowała ponad 1,7 mln zł, z czego 1,2 mln zł to środki z budżetu województwa mazowieckiego, a pozostałe 500 tys. zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.”

„Oficynę zbudowano w pierwszej połowie XIX stulecia z wykorzystaniem materiałów rozbiórkowych pochodzących z dawnego dworu, należącego do następców rodziny Kochanowskich. Wcześniejsze remonty tego wyjątkowego zabytku architektury drewnianej miały miejsce przy budowie obecnego dworu, w latach 80. XIX wieku, przed i po II wojnie światowej i w latach 60. (m.in. dobudowa ganku-werandy przed wejściem co krytykował Gerard Ciołek) i 80. XX wieku. Nie przywróciły one jednak ostatecznie charakteru budynku co podkreśliła Maria Jaskot z Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.”

Propozycja postu oraz zdjęcia: Piotr Cis Wolterowicz

Info: XIX-wieczna oficyna w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie już po remoncie – RMF 24 | Nowa ozdoba Muzeum w Czarnolesie (radioplus.com.pl) | 913238895.pdf (muzeumkochanowski.pl)

XIXw. oficyna przy dworze w Czarnolesie przed i po remoncie.
Wyremontowana oficyna oraz dwór Jabłonowskich w Czarnolesie – siedziba Muzeum Jana Kochanowskiego.
Oficyna dworska w Czarnolesie, widok elewacji tylnej.
Oficyna dworska w trakcie trwania remontu.
Wnętrza oficyny w trakcie trwania remontu.
Remont oficyny przy dworze w Czarnolesie – detale.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *