|

Warszawa – znamy wyniki konkursu na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej

Jak Państwo zapewne już wiedzą 12 października 2023 roku poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Poniżej prezentujemy wizualizacje zwycięskiego projektu oraz propozycji, które zajęły II i III miejsce.

Międzynarodowy konkurs został ogłoszony 27 marca 2023. Do I etapu zakwalifikowało się 11 pracowni, z których 5 przeszło do II etapu. Sąd konkursowy wyłonił zwycięzców:

  • I miejsce – WXCA Group sp. z o.o. (10 wizualizacji);
  • II miejsce – FS&P ARCUS sp. z o.o. & K. Ingarden, J. Ewý Architekci sp. z o.o. & Asman Pieniężny Architekci sp. z o.o. (10 wizualizacji);
  • III miejsce – LAN & P2PA sp. z o.o. (8 wizualizacji);

Przyznano również dwa wyróżnienia dla:

  • Piotr Płaskowicki Architekt (15 wizualizacji);
  • AMC – Andrzej M. Chołdzyński sp. z o.o. – sp. komandytowa (brak wizualizacji).

Warto zauważyć, że w tzw. obozie modernistycznym względem architektów, którzy wzięli udział w konkursie pojawił się zarzut o uprawianie rodzaju… prostytucji. W ostatnim wpisie Filipa Springera, który udostępnił Grzegorz Piątek pada też pytanie o to gdzie podziała się „społeczna rola architektury”. To bardzo ciekawe stwierdzenia, które zakładają, że architekt nie jest zawodem, który wypełnia swoją pracę za pieniądze jak wszyscy inni tylko jest, bądź powinien być… no właśnie, czym? Czy takie zarzuty względem architektów pojawiają się również w przypadku innych inwestycji np. konkursów na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, nową siedzibę Polskiej Opery Królewskiej w Łazienkach, Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, nowoczesną odbudowę zamku w Ciechanowie, nadbudowy i rozbudowy historycznych obiektów, deweloperskich bloków w zabytkowych śródmieściach, etc.?

Obecna próba odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego jest już czwartą po IIWŚ. Pierwsze konkursy projektowe rozpisano w 1946 r. po wykonaniu rekonstrukcji Grobu Nieznanego Żołnierza. Kolejny konkurs rozpisano w latach 70. XX w. W 2004 r. ogłoszono przetarg na odbudowę pałaców. Pierwotnie zakładano, że odbudowa zakończy się do 2010 r. Mimo wydania już 15,6 miliona złotych na inwestycję w 2008 roku umowę z wykonawcą rozwiązano a piwnice zasypano. W roku 2013 powstało apolityczne i łączące przedstawicieli różnych środowisk stowarzyszenie Saski 2018, które lobbowało za powrotem do odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. 11 listopada 2018 roku podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę podpisano deklarację o restytucji pałacu Saskiego. Odbudowa szczególnie ostatnimi laty stała się przedmiotem zażartego sporu nie tylko politycznego, ale też i architektonicznego (m.in. pomiędzy tradycjonalistami a modernistami/zwolennikami architektury nowoczesnej), stąd wiele osób wyraża obawę (i odwrotnie – nadzieję), że projekt zostanie zarzucony po raz kolejny.

I miejsce.
WXCA Group sp. z o.o.


II miejsce.
FS&P ARCUS sp. z o.o. & K. Ingarden, J. Ewý Architekci sp. z o.o. & Asman Pieniężny Architekci sp. z o.o.


III miejsce.
LAN & P2PA sp. z o.o.


Wyróżnienie.
Piotr Płaskowicki Architekt

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *